Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 29 grudnia 2008 r., sygn. III SA/Łd 530/08

 

Dnia 29 grudnia 2008 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Łuczyńska Sędziowie Sędzia NSA Irena Krzemieniewska Sędzia WSA Monika Krzyżaniak (spr.) Protokolant Referent stażysta Dominika Ratajczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 grudnia 2008 roku sprawy ze skargi Z. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie cofnięcia uprawnień do kierowania pojazdami 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Starosty [...] z dnia [...], nr [...] 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do dnia uprawomocnienia się wyroku.

Uzasadnienie

III SA/Łd 530/08

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia [...] Nr [...] Starosta B., działając na podstawie art. 140 ust. 1 pkt 4 lit. b i c ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005r. Nr 108, poz. 908 ze zm.), orzekł o cofnięciu Z. M. uprawnienia kategorii A, B, T, dokument nr: [...] druk [...], wydanego dnia 14 czerwca 2006 roku. W uzasadnieniu organ wskazał, iż Z. M. nie poddał się kontrolnemu badaniu lekarskiemu i psychologicznemu, na które został skierowany w dniu [...].

W odwołaniu od powyższej decyzji Z. M. wniósł o jej uchylenie jako wydanej niezgodnie z prawem. Podniósł, iż odpadła podstawa prawna do wydania tej decyzji, gdyż Komendant Wojewódzki Policji w Ł. uchylił decyzję o skierowaniu na badania z dnia [...]

Decyzją z dnia [...] Nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w P. utrzymało w mocy decyzję organu pierwszej instancji. W uzasadnieniu przytoczono treść art. 140 ust. 1 pkt 4 lit. b i c oraz art. 122 ust. 1 pkt 3 lit. b i 124 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym i wskazano, iż w dniu [...] Z. M. został skierowany na badanie lekarskie i psychologiczne przez Komendanta Miejskiego Policji w P. Organ podniósł, iż podstawą cofnięcia skarżącemu uprawnień do kierowania pojazdami był fakt niepoddania się kontrolnemu badaniu lekarskiemu i psychologicznemu. Dodano, iż wprawdzie decyzja o skierowaniu na badanie psychologiczne Nr [...] z dnia [...] została w dniu [....] uchylona przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Ł., a sprawa przekazana do ponownego rozpatrzenia, to nadal skutki prawne dla strony wywiera skierowanie na badania lekarskie w trybie art. 122 ust. 1 pkt 3 Prawa o ruchu drogowym (skierowanie na badanie lekarskie Nr [...] z dnia [...]). Zdaniem Kolegium, sam fakt niepoddania się badaniom lekarskim w terminie określonym w skierowaniu z dnia [...]., tj. w terminie 30 dni od dnia otrzymania skierowania, zobowiązywał Starostę B. do cofnięcia skarżącemu uprawnienia do kierowania pojazdami na podstawie art. 140 ust. 1 pkt 4 lit. b w zw. z art. 122 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym. W ocenie organu, uchylenie decyzji Komendanta Policji o skierowaniu Z. M. na badanie psychologiczne nie ma znaczenia prawnego dla podjętego w sprawie rozstrzygnięcia, gdyż nie budzi wątpliwości, że skarżący nie poddał się badaniom lekarskim w trybie art. 122 ust. 1 pkt 3 Prawa o ruchu drogowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00