Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 23 grudnia 2008 r., sygn. II SA/Lu 434/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Ibrom (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia NSA Krystyna Sidor, Sędzia WSA Joanna Cylc-Malec, Protokolant Asystent sędziego Jakub Polanowski, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 11 grudnia 2008 r. sprawy ze skargi G. i T. K. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...]. nr [...] w przedmiocie zawieszenia postępowania administracyjnego w sprawie ustalenia warunków zabudowy I. uchyla zaskarżone postanowienie oraz postanowienie Prezydenta Miasta z dnia [...]. nr [...]; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz G. i T. K. kwotę 100 (sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 11 kwietnia 2008 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy postanowienie Prezydenta Miasta z dnia 7 marca 2008 r. zawieszające postępowanie administracyjne w sprawie ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na realizacji budynku mieszkalnego jednorodzinnego ze zjazdem, na terenie działki nr ewid. [...], przy ul. D. [...] w L. - do czasu wejścia w życie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru.

W uzasadnieniu postanowienie Kolegium wyjaśniło, że organ pierwszej instancji postanowieniem z dnia 7 marca 2008 r. zawiesił postępowanie administracyjne w sprawie ustalenia warunków zabudowy dla opisanej w postanowieniu inwestycji do czasu wejścia w życie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru, wskazując, iż w świetle zapisów nieobowiązującego już, dla tego terenu, planu miejscowego oraz studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta L. działka, na której ma być realizowana inwestycja, była i jest przeznaczona pod urządzenie drogi głównej. Uchwała w sprawie studium nie zawiera wprawdzie pojęcia "obszarów przestrzeni publicznej" w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, lecz teren, na którym leży działka objęta wnioskiem inwestorów, ze względu na jego charakter należy uznać za obszar przestrzeni publicznej. Oznacza to zdaniem Prezydenta, że obszar ten wymaga sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a postępowanie administracyjne w tej sprawie należy zawiesić do czasu uchwalenia nowego planu miejscowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00