Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 18 grudnia 2008 r., sygn. I SA/Go 556/08

Wobec upływu terminu wynikającego z art. 65 par.5 i art. 230 par.4 Kodeksu celnego stosowanie procedury przewidzianej w art. 230 par.1 Ordynacji podatkowej jest niecelowe, gdyż organ I instancji również utracił możliwość określenia kwoty długu celnego w wysokości wyższej niż wynikająca z pierwotnej decyzji. Organ odwoławczy uprawniony jest natomiast do korekty decyzji pierwszoinstancyjnej jedynie na korzyść skarżącego.

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Grzęda (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Dariusz Skupień Asesor WSA Anna Juszczyk - Wiśniewska Protokolant Starszy specjalista Damian Bronowicki po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 grudnia 2008 r. sprawy ze skargi J.Z. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie wartości celnej towaru 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. określa, że uchylona decyzja nie może być wykonana; 3. zasądza od Dyrektora Izby Celnej na rzecz skarżącego kwotę 531 zł (pięćset trzydzieści jeden złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Skarżący [...] listopada 2000 r. dokonał zgłoszenia do procedury tranzytu transportu odzieży sportowej. Ponieważ z załączonych do zgłoszenia rachunków wynikało, iż wartość przedmiotowego towaru została zaniżona dokonano powtórnej kontroli celnej zgłoszonego towaru, w trakcie której kierowca ciężarówki okazał francuski dokument celny T-1 nr [...] zaewidencjonowany w OC, z dołączonymi do niego rachunkami z [...] września 2000 r., wystawionymi przez firmę "C". Ponadto w udostępnionej przez kierowcę teczce ujawniono francuski dokument celny wywozowy EU 1 nr [...] z [...] listopada 2000 r. dotyczący eksportu przez firmę Y do firmy "L" 1314 kg brutto odzieży na ogólną wartość 265.342,00 FRF. Z dokumentu tego wynikało, że do zgłoszenia celnego odzieży powinny zostać dołączone faktury nr [...]. Dodatkowo ujawniono dokument CMR wystawiony [...] listopada 2000 r. przez firmę Y dla firmy "L" na transport m.in. 140 kartonów odzieży. W polu 5 tego dokumentu wyszczególniono dokumenty dotyczące eksportowanego towaru T1 nr [...], EU nr [...] i faktury. Mając na uwadze rozbieżności co do osoby eksportera w przedłożonych dokumentach oraz fakt zaniżenia wartości zgłoszonego towaru dokonano stuprocentowej rewizji przewozowego towaru.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00