Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 4 grudnia 2008 r., sygn. II SA/Go 623/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Bohdanowicz Sędziowie Sędzia WSA Mirosław Trzecki Asesor WSA Joanna Brzezińska (spr.) Protokolant sekr. sąd. Agata Przybyła po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 grudnia 2008 r. sprawy ze skargi [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej w R. z dnia [...] r., znak [...] w przedmiocie wznowienia postępowania dyscyplinarnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzające ją postanowienie Dyrektora Izby Celnej w R. [...].
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] lipca 2008 r. znak [...] Dyrektor Izby Celnej , na podstawie art. 138 § 1 pkt 2 oraz art. 149 § 1 w związku z art. 150 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego, po rozpatrzeniu wniosku D.S. w sprawie wznowienia postępowania dyscyplinarnego zakończonego prawomocnym orzeczeniem Naczelnika Urzędu Celnego z dnia [...] grudnia 2004 r., uchylił w całości zaskarżone postanowienie własne z dnia [...] maja 2008 r. o umorzeniu postępowania oraz odmówił wznowienia postępowania.
W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, iż w dniu [...] kwietnia 2008 r. do Dyrektora Izby Celnej wpłynął wniosek D.S. o wznowienie postępowania dyscyplinarnego zakończonego prawomocną decyzją Naczelnika Urzędu Celnego z dnia [...] grudnia 2004 r. nr [...], w trybie art. 145a i art. 148 § 1 Kpa oraz art. 71 ust. 1a ustawy o służbie celnej, w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 19 marca 2007 r. (Dz.U. Nr 57, poz. 390), z jednoczesnym wnioskiem o wstrzymanie wykonania kary wydalenia ze służby.
Rozpoznając zarzuty zgłoszone przez stronę we wniosku o ponowne rozpoznanie sprawy od postanowienia z dnia [...] maja 2008 r. o umorzeniu postępowania administracyjnego z powodu jego bezprzedmiotowości organ wskazał, iż przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego będą miały zastosowanie
w sprawach postępowania dyscyplinarnego tylko wówczas, gdy przepisy szczególne regulujące zasady i tryb tego postępowania nie odsyłają w zakresie w nich nieuregulowanym do przepisów Kodeksu postępowania karnego. W przypadku postępowań dyscyplinarnych prowadzonych wobec funkcjonariuszy celnych, w art. 79 ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej ustawodawca zawarł odesłanie do odpowiedniego stosowania w sprawach nieuregulowanych przepisów Kodeksu postępowania karnego. Organ podkreślił, że skoro do merytorycznego rozpatrzenia sprawy dyscyplinarnej właściwe są przepisy procesowe zawarte w kodeksie postępowania karnego, to również do wzruszenia orzeczenia zapadłego w postępowaniu dyscyplinarnym przy zastosowaniu nadzwyczajnego trybu wznowieniowego właściwe będą przepisy postępowania określone w kodeksie postępowania karnego. W konsekwencji wniosek strony nie może być rozpatrzony na podstawie przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego.