Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 8 grudnia 2008 r., sygn. IV SA/Gl 397/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Beata Kalaga - Gajewska po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 8 grudnia 2008 r. sprawy ze skargi S.N. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w W. z dnia [...]r. Nr [...] w przedmiocie przyznania uprawnień kombatanckich dla wdowy po kombatancie oddala skargę

Uzasadnienie

S.N. wnioskiem z dnia [...]r. zwróciła się do Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w W. o przyznanie uprawnień kombatanckich po zmarłym mężu kombatancie - S.N.

Decyzją z dnia [...]r., nr [...], Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przyznał S.N. uprawnienia dla wdowy pozostałej po mężu kombatancie. Podstawę materialnoprawną wydania tej decyzji stanowił art. 20 ust. 3 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz. U. z 1997 r., Nr 142, poz. 950 z późn. zm.), zwanej dalej w skrócie ustawą o kombatantach. W jej uzasadnieniu organ administracji zaznaczył, że S.N. spełnia warunki, o których mowa w art. 21 ustawy o kombatantach i w związku z tym przysługują jej uprawnienia dla wdowy pozostałej po mężu kombatancie.

We wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy S.N. wyraziła swoje niezadowolenie z treści otrzymanej decyzji i domagała się przyznania na jej rzecz uprawnień kombatanckich od dnia śmierci jej męża tj. [...]r. Podniosła, iż jej mąż posiadał wówczas status kombatanta, w związku z tym automatycznie z tym dniem nastąpiło nabycie przez nią wnioskowanych uprawnień.

Decyzją z dnia [...]r., nr [...], Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w W., po ponownym rozpatrzeniu sprawy, na podstawie art. 127 § 3 i art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2000 r., Nr 98, poz. 1071 z późn. zm.) oraz art. 22 ust. 1 ustawy o kombatantach, utrzymał w mocy własną decyzję z dnia [...]r. o przyznaniu uprawnień dla wdowy pozostałej po mężu kombatancie. W uzasadnieniu tego rozstrzygnięcia wyjaśnił, iż nabycie przez stronę uprawnień do świadczeń pieniężnych (np. ryczałtu energetycznego i dodatku kompensacyjnego) przewidzianych w ustawie o kombatantach nie jest związane z datą wydania przez Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych decyzji potwierdzającej posiadanie przez stronę uprawnień przewidzianych i należnych w tej ustawie dla wdowy pozostałej po mężu kombatancie. Zaznaczył, iż datą powstania prawa do tych świadczeń jest śmierć męża. Data ta nie jest jednakże tożsama z datą, od której świadczenia winny być wypłacane przez organ rentowy, bowiem stosownie do art. 129 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. Nr 162, poz. 1118 z późn. zm.), świadczenia te wypłaca się poczynając od dnia powstania prawa do świadczenia, nie wcześniej niż od miesiąca, w którym złożono wniosek lub wydano decyzję z urzędu. Dodatkowo organ administracji podniósł, że strona mogła ubiegać się o wypłatę świadczenia rentowego jeszcze przed otrzymaniem zaskarżonej decyzji, w takim wypadku organ rentowy byłby zobligowany wszcząć postępowanie, następnie zawiesić je do czasu przedłożenia decyzji o przyznaniu uprawnień dla wdowy po kombatancie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00