Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie WSA w Gliwicach z dnia 8 grudnia 2008 r., sygn. II SA/Gl 1085/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie: Przewodniczący: Sędzia WSA Rafał Wolnik po rozpoznaniu w dniu 8 grudnia 2008 r. na posiedzeniu niejawnym ze skargi J. K. na postanowienie Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w G. z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie nabycia w drodze sprzedaży z wolnej ręki własności samochodu osobowego postanawia: odrzucić skargę

Uzasadnienie

Pismem z dnia [...] r. J. K. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skargę na "postanowienie Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w G. oraz na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w K. wobec naruszenia przez nich przepisów kodeksu postępowania administracyjnego, kodeksu cywilnego oraz kodeksu karnego" domagając się unieważnienia całości postępowania związanego ze sprzedażą samochodu marki [...] o nr rej. [...].

W uzasadnieniu wskazał, iż dnia [...] r. zgłosił chęć kupna pojazdu marki [...] od Skarbu Państwa za kwotę [...] zł, niezwłocznie uiścił ww. kwotę, nabywając tym samym pojazd osobowy. Następnego dnia zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego z prośbą o anulowanie umowy nabycia samochodu, z uwagi na zły stan techniczny samochodu, brak kluczyków oraz dokumentów samochodu. Postanowieniem z dnia [...] r. wydanym na podstawie art. 123 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071) oraz art. 18 i 68b oraz 108 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2005 r., nr 229, poz. 1954) Naczelnik [...] Urzędu Skarbowego w K. stwierdził nabycie przez skarżącego w drodze sprzedaży z wolnej ręki w dniu [...] r. prawa własności ruchomości-samochodu osobowego marki [...] o nr rej. [...]. Następnie pismem z dnia [...] r. organ udzielił odpowiedzi na ww. pismo skarżącego z dnia [...] r. wyjaśniając, iż niemożliwe jest spełnienie prośby skarżącego o anulowanie umowy sprzedaży, albowiem jak wynika z treści ww. przepisu art. 68b wydanie takiego postanowienia było niezbędne do dysponowania tą ruchomością przez nabywcę oraz że przepis ten nie przewiduje możliwości wniesienia zażalenia na to rozstrzygnięcie organu. Kolejnym pismem z dnia [...] r. skarżący zwrócił się ponownie do organu z żądaniem wydania dokumentów samochodu oraz kluczy pod rygorem odstąpienia od umowy nabycia z winy Urzędu. W odpowiedzi na powyższe organ podtrzymał swoje wcześniejsze twierdzenia i jednocześnie poinformował skarżącego o rosnących kosztach parkowania nabytego przez niego od Skarbu Państwa samochodu. W związku z powyższym skarżący wniósł o unieważnienie ww. postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00