Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 16 grudnia 2008 r., sygn. II SA/Bk 712/08

W świetle obowiązujących przepisów prawa jedynym dokumentem potwierdzającym z całą pewnością prawa wynikające z dziedziczenia jest prawomocne postanowienie sądu cywilnego o stwierdzeniu nabycia praw do spadku. W sytuacji zatem gdy osoba zgłaszająca żądanie stwierdzenia nieważności decyzji nie legitymuje się postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku, postępowanie administracyjne na podstawie art. 97 § 1 pkt 4 Kpa powinno ulec zawieszeniu do czasu rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego, jakim jest ustalenie kręgu osób uprawnionych do udziału w sprawie i posiadania nteresu prawnego

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Elżbieta Trykoszko, Sędziowie sędzia NSA Grażyna Gryglaszewska, sędzia NSA Anna Sobolewska-Nazarczyk (spr.), Protokolant Katarzyna Luto, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 16 grudnia 2008 r. sprawy ze skargi A. G. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Białymstoku z dnia [...] sierpnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie zawieszenia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności orzeczenia o przejęciu gospodarstwa na rzecz Skarbu Państwa oddala skargę.

Uzasadnienie

Stan faktyczny sprawy przedstawiał się następująco:

W dniu [...]06.2007r. A. G. złożyła wniosek do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. o stwierdzenie nieważności orzeczenia

o przejęciu na rzecz Skarbu Państwa jej gospodarstwa rolnego. Twierdziła, że tym orzeczeniem było pismo Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w H. z dnia [...]08.1959r. o nr [...].

Z akt sprawy administracyjnej oraz licznej korespondencji prowadzonej przez I. G. (córkę A. G.) wynikało, że M. M. - matka A. G. była właścicielką gospodarstwa rolnego o powierzchni ok. [...] ha, położonego we wsi B., gmina N. W 1944 roku M. M. została przesiedlona do ZSRR. Od 1945 roku część tego gospodarstwa o pow. [...] ha uprawiała A. G., która zamieszkiwała wraz z rodziną w budynku mieszkalnym i użytkowała siedlisko wchodzące w skład tego gospodarstwa. Była też obciążana podatkami gruntowymi. W aktach sprawy organu I instancji (str. 20-23) znajduje się "Protokół w sprawie przejęcia na własność Państwa mienia pozostałego po osobach przesiedlonych do ZSRR" spisany dnia [...]10.1948r., z którego wynika, że dokonano opisu i przejęcia na własność Skarbu Państwa gospodarstwa rolnego M. M., przesiedlonej do ZSRR, na mocy dekretu z dnia [...]09.1947r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00