Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 24 listopada 2008 r., sygn. IV SA/Wa 1339/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wanda Zielińska-Baran, Sędziowie asesor WSA Agnieszka Łąpieś-Rosińska, Sędzia WSA Marian Wolanin (spr.), Protokolant Marek Lubasiński, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 listopada 2008 r. sprawy ze skarg M. A., P. H. i A. R., oraz H. S.A. z siedzibą w P. na decyzję Ministra Gospodarki z dnia (...) czerwca 2008 r. nr (...) w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności orzeczenia 1. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Ministra Gospodarki z dnia (...) września 2007 roku nr (...); 2. zasądza od Ministra Gospodarki na rzecz skarżących M. A., P. H. i A. R. kwotę 640 (sześćset czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego; 3. zasądza od Ministra Gospodarki na rzecz skarżącego H. S.A. z siedzibą w P. kwotę 440 (czterysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] czerwca 2008 r. Nr [...] Minister Gospodarki utrzymał w mocy decyzję swoją decyzję z dnia [...] września 2007 r. o odmowie wszczęcia postępowania z wniosku P. H., M. A. i A. R. o stwierdzenie nieważności orzeczenia Nr [...] Ministra Przemysłu i Handlu z dnia [...] maja 1948 r. o przejściu przedsiębiorstw na własność Państwa, w części dotyczącej przedsiębiorstwa: H. i S., spółka z o.o. P. ul. [...].

W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji stwierdzono, iż wnioskodawcy wywodzą swój interes prawny do bycia stroną wnioskowanego postępowania, jako następcy prawni P. H., będącego właścicielem nieruchomości objętych w dacie wejścia w życie ustawy nacjonalizacyjnej z dnia 3 stycznia 1946 r. księgami wieczystymi Sądu Grodzkiego w P. gmina R., powiat p., tom [...] wykaz [...] tom [...] wykaz [...], tom [...] wykaz [...].

Interes prawny do występowania z wnioskiem o stwierdzenie nieważności powołanego orzeczenia nr [...] Ministra Przemysłu i Handlu z dnia [...] maja 1948 r. o przejściu przedsiębiorstw na własność Państwa, w części dotyczącej przedsiębiorstwa: H. i S., Spółka z ogr. odp. P., ul. [...] posiada jedynie spółka H. i S., sp. z o.o. w P., jako właściciel przejętego przedsiębiorstwa. Powołane orzeczenie Ministra Przemysłu i Handlu z dnia [...] maja 1948 r. nie wymieniało określonych składników majątkowych przedsiębiorstwa, bowiem jego przedmiotem było przedsiębiorstwo jako zorganizowana całość, a nie jego poszczególne składniki. Dopiero po wydaniu takiego orzeczenia sporządzany był protokół zdawczo-odbiorczy konkretyzujący składniki majątkowe i niemajątkowe przejętego przedsiębiorstwa, który podlegał zatwierdzeniu odrębnym orzeczeniem ministra. Objęcie poszczególnych składników majątkowych przedsiębiorstwa H. i S., spółka z o.o. P. ul. [...] nastąpiło protokołem zdawczo-odbiorczym z dnia 12 listopada 1949 r. Wbrew rzeczywistemu stanowi prawnemu i faktycznemu przedmiotowego przedsiębiorstwa, nie wskazano w powołanym protokole, by wymienione w nim nieruchomości stanowiły własność osób trzecich, traktując spadkobierców P. H. jako właścicieli całego przedsiębiorstwa. Protokół ten nie został jednak zatwierdzony stosownym orzeczeniem ministra, dlatego nie stał się nigdy integralną częścią orzeczenia Ministra Przemysłu i Handlu z dnia [...] maja 1948 r. Tylko natomiast zatwierdzony decyzją administracyjną w/w protokół mógł wywierać skutki prawno rzeczowe, w szczególności wobec mienia osób, które nie było objęte zakresem regulacji art. 2 i 3 ustawy nacjonalizacyjnej z dnia 3 stycznia 1946 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00