Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 25 listopada 2008 r., sygn. III SA/Wa 1804/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Lidia Ciechomska-Florek, Sędziowie Sędzia WSA Barbara Kołodziejczak-Osetek (spr.), Sędzia WSA Marta Waksmundzka-Karasińska, Protokolant Lidia Wasilewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 listopada 2008 r. sprawy ze skargi D. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w O. z dnia [...] maja 2008 r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości w podatku od nieruchomości i w podatku od środków transportowych za 2006 i 2007 rok 1) uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Burmistrza P. z dnia [...] marca 2008 r., nr [...], 2) stwierdza, że uchylone decyzje nie mogą być wykonane w całości, 3) zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w O. na rzecz D. B. kwotę 500 zł (pięćset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 28 stycznia 2007 r. Skarżący - D. B. zwrócił się do Burmistrza P. o umorzenie zaległości podatkowych w podatku od nieruchomości i podatku od środków transportowych za 2006 i 2007 r. na łączną kwotę [...] zł wraz z należnymi odsetkami.

W uzasadnieniu wniosku wskazał, że prowadzona przez niego od 1989 roku firma wspierała budżet płacąc podatki. W 2000 r. zakupił on od władz miasta budynek przeznaczony do rozbiórki i poczynił na nim duże nakłady finansowe. Wiązało się to z koniecznością zaciągnięcia kredytów, które musi spłacać. Dodatkowo prowadzona w tym budynku działalność polegająca na organizowaniu przyjęć okolicznościowych nie przynosi dużych zysków.

Drugim rodzajem działalności prowadzonej przez Skarżącego są usługi transportowe. Jego tabor transportowy nie należy jednak do najnowszych i wymaga ciągłych nakładów finansowych, podobnie jak budynek warsztatu, który wymaga remontu dachu, ogrodzenie oraz budynek biurowy.

Skarżący wskazał także, iż nie jest w stanie regulować zobowiązań wobec ZUS, urzędu skarbowego jak też związanych z zatrudnieniem pracowników. Ponadto ma kłopoty ze zdrowiem, w związku z którymi długotrwale przebywał w szpitalu. W związku z nieobecnością z tego powodu w firmie stracił stałych kontrahentów a znalezienie nowych odbiorców będzie wymagało czasu. Odeszli też pracownicy, a nowi nie zostali jeszcze skierowani z powiatowego urzędu pracy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00