Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 5 listopada 2008 r., sygn. VIII SA/Wa 287/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marek Wroczyński, Sędziowie Sędzia WSA Sławomir Fularski /sprawozdawca/, Sędzia WSA Artur Kot, Protokolant Katarzyna Filipowicz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 listopada 2008 r. sprawy ze skargi A.B. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] kwietnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie wymeldowania z pobytu stałego 1) uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta R. z dnia [...] marca 2008 r. nr [...]; 2) stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości do chwili uprawomocnienia się niniejszego wyroku; 3) przyznaje od Skarbu Państwa i nakazuje wypłacić ze środków budżetowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na rzecz radcy prawnego A.G. prowadzącego Kancelarię Radcy Prawnego w R. przy ulicy [...] kwotę 240 ( dwieście czterdzieści) złotych oraz kwotę 52,80 (pięćdziesiąt dwa złote osiemdziesiąt groszy) stanowiącą 22% podatku VAT, tytułem nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] marca 2008 roku znak : [...] Prezydent Miasta R. działając na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 roku o ewidencji ludności i dowodach osobistych ( tj. z 2006r. Dz. U. Nr 139 poz. 993, dalej jako ustawa o ewidencji ludności) oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku kodeks postępowania administracyjnego ( tj. Dz. U. z 2000 roku, Nr 98 poz. 1071 ze zmianami, dalej jako kpa) orzekł o wymeldowaniu A.B. z pobytu stałego z ul. [...] w R.. Decyzja została wydana po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego, wszczętego na wniosek M.B.

W uzasadnieniu decyzji organ podniósł, że w świetle zebranego w sprawie materiału dowodowego stwierdzić należy, że opuszczenie przez A.B. przedmiotowego lokalu ma charakter dobrowolny i wynikało wyłącznie z jego woli. Jak bowiem wynika z wniosku M.B., jej były małżonek opuścił przedmiotowy lokal i aktualnie zamieszkuje u swojej matki B.B. w R. przy ul. [...]. W toku postępowania ustalono na podstawie wyjaśnień wnioskodawczyni, że A.B. opuścił mieszkanie przy ul. [...] w R. w sierpniu 2004 roku i zamieszkał w domu stanowiącym ich współwłasność w G. gmina O.. Prawomocnym wyrokiem Sądu Okręgowego w R. [...] Wydział Cywilny sygn. akt [...] małżeństwo M. i A.B. zostało rozwiązane przez rozwód z winy męża, a w punkcie V tegoż wyroku ustalony został sposób korzystania z mieszkania. Faktu nie zamieszkiwania w przedmiotowym lokalu od sierpnia 2004 roku nie kwestionuje również A.B.. Uniemożliwianie korzystania z mieszkania zgłaszał wprawdzie do sądu, prokuratury i do policji, jednakże ze wszystkich tych organów otrzymał odmowne odpowiedzi. Tym samym, zdaniem organu I instancji, zostały spełnione przesłanki wynikające z art. 15 ust. 2 ustawy o ewidencji ludności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00