Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 21 listopada 2008 r., sygn. VI SA/Wa 1468/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jolanta Królikowska-Przewłoka Sędziowie Sędzia WSA Andrzej Czarnecki Sędzia WSA Małgorzata Grzelak (spr.) Protokolant Monika Bodzan po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 listopada 2008 r. sprawy ze skargi L. S.A. z siedzibą w C. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] lutego 2008 r. nr [...] w przedmiocie wniosku o unieważnienie prawa ochronnego na wzór zdobniczy pt.: "Butelka" nr Rz-17838 oddala skargę

Uzasadnienie

Urząd Patentowy RP działając w trybie postępowania spornego decyzją z dnia [...] czerwca 2005 r. nr [...], na podstawie § 1 i § 6 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 stycznia 1963 r. w sprawie ochrony wzorów zdobniczych (Dz. U. Nr 8, poz. 45, dalej powoływanego jako: "rozporządzenie w sprawie wzorów" ) w związku z art. 315 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej ( Dz. U. Nr 49, poz. 508 ze zm. dalej jako: pwp .) i art. 98 kpc w związku z art. 256 ust. 2 pwp oddalił wniosek Przedsiębiorstwa [...] L. SA, C. o unieważnienie prawa ochronnego na wzór zdobniczy pt. "Butelka" nr Rz-17838 udzielonego na rzecz J. R., A. R., M. R. Z. s.c., B.

Powyższa decyzja została uchylona przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 14 marca 2006 r. w sprawie sygn. akt VI SA/Wa 1992/05.

W wyroku tym Sąd zalecił ponowne badanie interesu prawnego wnioskodawcy oraz zalecił rozważenie kwestii ewentualnego naruszenia praw ze znaku towarowego R 128676. W zakresie interesu prawnego Sąd stwierdził, że należy rozważyć dwie sytuacje a mianowicie kwestie uprawnień wywodzonych z rejestracji znaku towarowego przestrzennego, dotyczącego butelki nr R-128676, zarejestrowanego na rzecz wnioskodawcy oraz wzoru zdobniczego pt. "Butelka" nr Rz-16459, zarejestrowanego na rzecz J. Z. O ile w przypadku roszczeń wywodzonych z rejestracji znaku towarowego przestrzennego przez Przedsiębiorstwo [...] L. SA w C. a dotyczących butelki nr R-128676 stanowisko organu w zakresie posiadania przez wnioskodawcę interesu prawnego w rozumieniu opisanym w art. 28 k.p.a. jest, zdaniem Sądu, uzasadnione to kwestia interesu prawnego wnioskodawcy w zakresie roszczeń wynikających z rejestracji wzoru zdobniczego pt. "Butelka" nr Rz-16459, zarejestrowanego na rzecz J. Z. jest wątpliwa. Sąd podkreślił, że zarówno wnioskodawca jak i organ upatrują istnienie interesu prawnego w żądaniu unieważnienie prawa ochronnego na wzór zdobniczy pt. "Butelka" nr Rz-17838 udzielonego na rzecz uprawnionych z faktu, iż Pan J. Z. uprawniony z rejestracji wzoru zdobniczego Rz-16459 pt. "Butelka" jest jedynym akcjonariuszem firmy wnioskodawcy. W aktach sprawy brak jest innych dowodów, które wskazywałyby na istnienie jakichkolwiek porozumień określających prawa wnioskodawcy, a więc spółki będącej osobą prawną do zarejestrowanego na rzecz J. Z. za nr Rz- 16459 prawa ochronnego na wzór zdobniczy pt. "Butelka". Analizując akta administracyjne nie można w ocenie Sądu twierdzić, że w tym zakresie wnioskodawca posiada interes prawny. Z faktu, iż osoba fizyczna jest jednoosobowym akcjonariuszem i Prezesem Zarządu wnioskodawcy nie można wywodzić, iż prawo ochronne udzielone Panu J. Z. przysługuje również spółce będącej przecież odrębnym podmiotem praw i obowiązków.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00