Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 6 listopada 2008 r., sygn. VII SA/Wa 307/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Ostrowska, , Sędzia WSA Leszek Kamiński, Sędzia WSA Małgorzata Miron (spr.), Protokolant Agnieszka Ciszek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 listopada 2008 r. sprawy ze skargi I. B. oraz M. P. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie uchylenia decyzji i umorzenia postępowania administracyjnego I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku.

Uzasadnienie

Sygnatura akt VII SA/Wa 307/08

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia [...] - w oparciu o art. 71 a ust. 4 ustawy - Prawo budowlane - Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego [...] nakazał inwestorom - U. i P. P. przywrócenie poprzedniego sposobu użytkowania pomieszczenia piwnicznego w budynku mieszkalnym w zabudowie bliźniaczej usytuowanym na terenie posesji przy ul. [...] w W. zaadaptowanego samowolnie na pracownię "projektowania i wykonywania biżuterii artystycznej".

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ wskazał na następujące ustalenia faktyczne i prawne:

W dniu 14 lutego 2007r. przedstawiciel Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego [...] przeprowadził wizję lokalną. Stwierdzono, że w budynku mieszkalnym, jednorodzinnym, w zabudowie bliźniaczej jedno z pomieszczeń piwnicznych o wymiarach 3,35mx4,30m wykorzystywane jest jako pracownia projektowania i wykonywania biżuterii artystycznej. W przedmiotowym pomieszczeniu o wysokości 2,0 m znajdują się 2 okna o wymiarach 0,55mx0,88m. Wg oświadczenia inwestorów działalność gospodarcza w pomieszczeniu prowadzona jest od 1998r. Zmiana sposobu użytkowania pomieszczenia piwnicznego na obecnie pełnioną funkcję nastąpiła samowolnie, bez wystąpienia do właściwego organu administracji architektoniczno - budowlanej o pozwolenie na zmianę sposobu użytkowania. Ustawa - Prawo budowlane obowiązujące w okresie dokonania zmiany sposobu użytkowania nakazywała uzyskanie pozwolenia na zmianę sposobu użytkowania obiektu. Powołując się na definicję zmiany sposobu użytkowania zawartą w art. 71 Prawa budowlanego organ stwierdził, że lokal, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza nie spełnia warunków technicznych w zakresie wysokości pomieszczenia do pracy przeznaczonych na stały lub czasowy pobyt ludzi. Minimalna wysokość pomieszczenia powinna wynosić 2,5 m. Pomieszczenie przeznaczone na pobyt ludzi powinno mieć zapewnione oświetlenie dzienne, dostosowane do jego przeznaczenia, kształtu i wielkości, z uwzględnieniem warunków określonych w § 13 oraz w ogólnych przepisach bezpieczeństwa i higieny pracy. Przedmiotowe pomieszczenie nie spełnia w/w warunków. Inwestorzy legitymują się zaświadczeniem z dnia 27 stycznia 2005r. o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej jednakże decyzja o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej nie stanowi podstawy do zmiany sposobu użytkowania obiektu, którego adres wskazano w decyzji o wpisie jako miejsce wykonywania działalności gospodarczej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00