Wyrok WSA w Warszawie z dnia 18 listopada 2008 r., sygn. VI SA/Wa 1620/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grażyna Śliwińska Sędziowie Sędzia WSA Ewa Frąckiewicz Sędzia WSA Halina Emilia Święcicka (spr.) Protokolant Jan Czarnacki po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 listopada 2008 r. sprawy ze skargi A., S.A. z siedzibą w H. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] maja 2008 r. Nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia prawa ochronnego na znak towarowy słowny "LA ESPAŇOLA" oddala skargę
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] maja 2008 r. nr [...], działając na podstawie art. 245 i art. 248 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r., Prawo własności przemysłowej ( Dz. U. z 2003 , Nr 119, po, 1117 , z późn. zm,) - zwanej dalej p.w.p., Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej, po rozpoznaniu wniosku A. S.A. z siedzibą w H. o ponowne rozpatrzenie sprawy zakończonej decyzją Urzędu Patentowego RP z dnia [...] października 2007 roku znak: [...] o odmowie udzielenia prawa ochronnego na znak towarowy słowny LA ESPAŇOLA zgłoszonego dnia 22 stycznia 2003 r. za numerem Z-260 063 - utrzymał zaskarżoną decyzję w mocy.
Podstawę faktyczną rozstrzygnięcia stanowiły następujące ustalenia:
A. , S.A. z siedzibą w H. w dniu 22 stycznia 2003 r. złożyła podanie o udzielenie prawa ochronnego na znak towarowy LA ESPAŇOLA przeznaczony do oznaczania następujących towarów jadalnych olejów i tłuszczów w klasie 29.
Pismem z dnia 16 marca 2006 r. Urząd Patentowy RP poinformował zgłaszającego, iż nie może mu być udzielone prawo ochronne na przedmiotowy znak. Organ wskazał, że zgodnie z art. 129 ust. 1 pkt 2 oraz ust. 2 pkt 2 p.w.p. przedmiotowy znak nie ma dostatecznych znamion odróżniających, albowiem składa się wyłącznie z elementów mogących służyć do wskazania pochodzenia, miejsca wytworzenia towaru. Znak LA ESPAŇOLA (hiszp. Hiszpanka, hiszpańska) wskazuje na oznaczenie towarów nim oznaczonych z Hiszpanii. Oznaczenie to, ze względu na swój opisowy charakter oraz brak jakiejkolwiek grafiki, nie będzie mogło spełnić funkcji oznaczenia pochodzenia, albowiem nabywcy nie będą mogli odróżnić towarów pochodzących od jednego przedsiębiorcy od tych pochodzących z innego źródła.