Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 21 listopada 2008 r., sygn. IV SA/Wa 1535/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Aneta Dąbrowska, Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Małaszewska-Litwiniec, asesor WSA Agnieszka Wójcik (spr.), Protokolant Agata Krysztofiak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 listopada 2008 r. sprawy ze skargi "C." Sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Ministra Środowiska z dnia [...] lipca 2008 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zezwolenia na przewóz tabletek zawierających w składzie sproszkowane koniki morskie 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. zasądza od Ministra Środowiska na rzecz "C." Sp. z o.o z siedzibą w W. kwotę 440 zł (czterysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego

Uzasadnienie

Decyzją z [...] lipca 2008r. Nr [...] Minister Środowiska działając na podstawie art. 138 § 1 k.p.a w zw. z art. 4 rozporządzenia Rady (WE) nr 338/97 dnia 9 grudnia 1996 r. w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi, po rozpatrzeniu wniosku firmy C. Sp. z o.o. z siedzibą w W. o ponowne rozpoznanie sprawy, utrzymał w mocy decyzję własną z [...] maja 2008 r., odmawiającą wydania w/w firmie zezwolenia na import z I. tabletek zawierających w składzie sproszkowane koniki morskie z gatunków Hippocampus kuda i Hippocampu kellogi.

W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, iż zgodnie ze stanowiskiem Grupy ds. Przeglądu Naukowego, składającej się z przedstawicieli organów naukowych wszystkich Państw Członkowskich, a działającej pod przewodnictwem przedstawiciela Komisji Europejskiej, import okazów ww. gatunków z I. wiąże się obecnie ze szkodliwym wpływem na stan ich dziko żyjących populacji. Grupa przedstawiła negatywną opinię dotyczącą importu okazów m.in. gatunków Hippocampus kuda i Hippocampus kellogi pochodzących z I. Decyzja ta znalazła odzwierciedlenie w negatywnej opinii Organu Naukowego Konwencji Waszyngtońskiej w Polsce.

Zgodnie zaś z art. 4 ust. 1 lit. e) w związku z ust. 2 lit. c) oraz ust. 2 lit. a) przywołanego rozporządzenia Rady (WE) nr 338/97, zezwolenie wydaje się po uzyskaniu pozytywnej opinii Organu Naukowego CITES stwierdzającej, że dany import nie będzie miał szkodliwego wpływu na stan dziko żyjącej populacji określonego gatunku. W przypadku opinii negatywnej Organ Zarządzający CITES nie ma podstaw do wydania stosownego zezwolenia. W związku z powyższym, organ nie miał możliwości wydania przedmiotowego zezwolenia importowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00