Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 13 listopada 2008 r., sygn. II SA/Sz 116/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Arkadiusz Windak, Sędziowie Sędzia NSA Elżbieta Makowska /spr./, Sędzia NSA Iwona Tomaszewska, Protokolant Katarzyna Skrzetuska-Gajos, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 października 2008 r. sprawy ze skargi Stowarzyszenia "[...]" na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [..] w przedmiocie określenia dopuszczalnego poziomu hałasu emitowanego do środowiska oddala skargę

Uzasadnienie

Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w S. w dniu (...( przekazał do Starostwa Powiatowego w G. sprawozdanie Nr (...( z pomiarów poziomu dźwięku przenikającego do środowiska z terenu Zakładu X Sp. z o.o. Oddział Y z siedzibą w G., stwierdzające przekroczenie dopuszczalnego poziomu hałasu w środowisku. W następstwie powyższego, Starosta wszczął z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o dopuszczalnym poziomie hałasu emitowanego do środowiska z terenu wskazanego Zakładu, o czym zawiadomił stronę, Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w S. oraz Stowarzyszenie Z, które zgłosiło swój udział w sprawie. Postępowanie to zostało zakończone wydaniem decyzji z dnia (...(, określającej dopuszczalny poziom hałasu emitowanego przez ten Zakład w odniesieniu do terenów zabudowy mieszkaniowej.

Decyzja ta stała się przedmiotem odwołania złożonego przez X Sp. z o.o. Oddział Y w G.

Samorządowe Kolegium Odwoławczego w S., po rozpoznaniu wniesionego środka zaskarżenia, decyzją z dnia (...(, uchyliło decyzję Starosty i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi pierwszej instancji. Organ odwoławczy stwierdził bowiem, że zaistniała konieczność uzupełnienia materiału dowodowego i poczynienia dodatkowych ustaleń, celem określenia m.in. położenia Zakładu oraz kategorii terenu chronionego przed hałasem.

Po ponownym rozpoznaniu sprawy, Starosta, decyzją z dnia (...(, wydaną na podstawie art. 115a oraz art. 378 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz.U. z 2006 r. Nr 129, poz. 902 ze zm.) w związku z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku (Dz.U. Nr 120, poz. 826), rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 23 grudnia 2004 r. w sprawie wymagań w zakresie pomiarów emisji (Dz.U. Nr 283, poz. 2842) oraz art. 104 K.p.a., m.in. określił dla Zakładu dopuszczalny poziom hałasu emitowany do środowiska przez ten zakład w odniesieniu do terenów zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej w wysokości 50 dB (A) w porze dnia (tj. od 600 do 2200) i 40 dB (A) w porze nocnej (tj. od 2200 do 600), zobowiązując jednocześnie stronę do: podjęcia stosownych działań chroniących środowisko przed hałasem; wykonania pomiarów hałasu w terminie 1 miesiąca po upływie 6 miesięcy od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna i przedłożenia wyników pomiarów w formie pisemnej Staroście oraz Wojewódzkiemu Inspektorowi Ochrony Środowiska w S. w terminie 30 dni od dnia ich wykonania; wykonania dodatkowych pomiarów emisji hałasu do środowiska w przypadku zmian w technologii lub innych zmian mających wpływ na wielkość emisji hałasu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00