Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 25 listopada 2008 r., sygn. II SA/Rz 408/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący NSA Maria Zarębska-Kobak Sędziowie WSA Magdalena Józefczyk /spr./ WSA Jolanta Ewa Wojtyna Protokolant st. sekr. sąd. Anna Mazurek-Ferenc po rozpoznaniu w Wydziale II Ogólnoadministracyjnym na rozprawie w dniu 25 listopada 2008 r. sprawy ze skargi E. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] kwietnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie zasiłku pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy z dnia [...] lutego 2008 r. nr [...].

Uzasadnienie

II SA/Rz 408/08

U Z A S A D N I E N I E

Samorządowe Kolegium Odwoławcze (dalej SKO) decyzją z dnia [...] kwietnia 2008r. nr [...] utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy z dnia [...] lutego 2008r. nr [...] w sprawie przyznania zasiłku pielęgnacyjnego dla J. P. na okres od dnia 1 stycznia 2008r. do dnia 31 sierpnia 2008r. w wysokości 153 zł. miesięcznie.

W podstawie prawnej organ powołał art. 16 i art. 24 ust. 3a ustawy z dnia 28 listopada 2003r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006r. nr 139, poz. 992 ze zm.) zwana dalej w skrócie u.ś.r. oraz art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000r. nr 98, poz. 1071 ze zm.) zwana dalej w skrócie k.p.a.

W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy wskazał, że decyzja organu pierwszej instancji w zakresie określenia daty początkowej odpowiada prawu, gdyż jest zgodna z treścią art. 24 ust. 3a u.ś.r. według którego w przypadku uzyskania przez osobę kontynuacji orzeczenia o niepełnosprawności, prawo do świadczeń rodzinnych uzależnionych od niepełnosprawności ustala się od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin ważności, nie wcześniej jednak niż od miesiąca, w którym osoba złożyła wniosek o kontynuację świadczenia rodzinnego. Wniosek skarżąca E. P. osobiście sporządziła 18 stycznia 2008r. i przedmiotowy wniosek wpłynął w tym dniu do organu pierwszej instancji. Dlatego też kwestionowanie w odwołaniu początkowej daty przyznania świadczenia organ uznał za nieuzasadnione. Postępowanie o stwierdzenie niepełnosprawności jest odrębnym postępowaniem i prowadzone jest na podstawie odrębnych przepisów administracyjnego prawa materialnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00