Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 19 listopada 2008 r., sygn. I SA/Po 800/08
Uznanie wydatków na ulepszenie środka trwałego, powiększających jego wartość początkową (a tym samym wyłączenie możliwości bezpośredniego zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów) jest możliwe po spełnieniu trzech przesłanek, a mianowicie: 1) powinno nastąpić ulepszenie środka trwałego poprzez prace nadające się do zakwalifikowania w ramach jednej lub kilku wymienionych w nim kategorii prac, 2) ulepszenie powinno wyrażać się w mierzalnym wzroście wartości użytkowej środka trwałego, 3) powinien wystąpić efekt poprawy parametrów środka trwałego na skutek porównania stanu z dnia przyjęcia środka trwałego do użytkowania oraz stanu po dokonaniu prac uznawanych za ulepszenie.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Wolna - Kubicka Sędziowie Sędzia NSA Sylwia Zapalska Asesor sądowy WSA Roman Wiatrowski(spr.) Protokolant st.sekr.sąd. Alicja Ajnbacher po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 05 listopada 2008r. sprawy ze skargi [...] sp. z o. o. w P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych za 1997r. I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w P. na rzecz skarżącej [...] sp. z o.o. w P. kwotę [...] tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego; III. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do dnia uprawomocnienia się niniejszego wyroku. /-/ S.Zapalska /-/ K.Wolna-Kubicka /-/ R.Wiatrowski
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] Inspektor Kontroli Skarbowej w Urzędzie Kontroli Skarbowej określił A spółka z o.o. zobowiązanie podatkowe w podatku dochodowym od osób prawnych za [...] w kwocie [...], zaległość podatkową za ten rok w kwocie [...] oraz odsetki za zwłokę od tej zaległości w kwocie [...].
Z uzasadnienia decyzji wynika, że Spółka zakupiła w dniu [...] cały majątek upadłego przedsiębiorstwa pod nazwą B w P. W [...] Spółka przystąpiła do prac budowlanych we wszystkich zakupionych budynkach, kwalifikując poniesione wydatki jako nakłady remontowe. Natomiast zdaniem Inspektora Kontroli Skarbowej wydatki poniesione na główny budynek administracyjny miały charakter adaptacyjny i modernizacyjny, zmierzający do zmiany standardu pomieszczeń, a przypadku centralnego ogrzewania i energii elektrycznej poprawy stanu technicznego i dostosowania tych urządzeń w nowo powstałych pomieszczeniach. W tym zakresie, na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. c) ustawy zdnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U.z 1993r. Nr 106, poz. 482 ze zm.; dalej powoływano jako u.p.d.o.p.) Inspektor odmówił możliwości zaliczenia powyższych wydatków w kwocie [...] do kosztów podatkowych, stwierdzając, że wydatki te powinny zwiększyć wartość początkową środka trwałego, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych.