Orzeczenie
Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 27 listopada 2008 r., sygn. I SA/Ol 397/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Kantecka Sędziowie Sędzia NSA Włodzimierz Kędzierski Sędzia WSA Wojciech Czajkowski (spr.) Protokolant Anna Gradowska po rozpoznaniu w Olsztynie na rozprawie w dniu 27 listopada 2008 r. sprawy ze skargi PPU A na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług oddala skargę
Uzasadnienie
Decyzją z dnia "[...]" Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia "[...]", którą określono Przedsiębiorstwu A z siedzibą w O. kwoty zobowiązania podatkowego z tytułu podatku od towarów i usług za okres od września 2006 r. do marca 2007 r..
Zaskarżoną decyzję wydano w oparciu o ustalenia kontroli źródłowej i postępowania podatkowego, w toku których stwierdzono m.in., iż w okresie od września 2006r. do marca 2007r. podatnik dokonywał dostaw towarów dla kontrahentów unijnych, stosując w tym zakresie właściwą dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 0%.
Jak ustalił organ, podatnik wykonywał powyższe czynności pomimo niezawiadomienia Naczelnika Urzędu Skarbowego o zamiarze rozpoczęcia ich wykonywania. Zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług (VAT - R) oraz zawiadomienie o zamiarze rozpoczęcia wykonywania dostaw wewnątrzwspólnotowych (VAT - R/UE), strona złożyła bowiem dopiero 17 kwietnia 2007 r., wskazując na przewidywaną datę rozpoczęcia dostaw - dzień 20 kwietnia 2007r.. Data 20.04.2007r., jako dzień zarejestrowania podatnika została zaś potwierdzona, w oparciu o przepis art. 97 ust. 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) przez Naczelnika Urzędu Skarbowego, pismem z dnia 25 kwietnia 2007 r..
Uwzględniając powyższe, organ I instancji uznał, iż w odniesieniu do dostaw wewnątrzwspólnotowych dokonanych przed dniem zgłoszenia zamiaru ich dokonywania, skarżącemu nie przysługiwało uprawnienie do zastosowania stawki podatku 0%, o której mowa w art. 42 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. W ocenie Naczelnika Urzędu, sprzedaż towarów winna być opodatkowana według stawki podatku 22%, stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right