Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 26 listopada 2008 r., sygn. II SA/Ol 834/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzenna Glabas (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Alicja Jaszczak - Sikora Sędzia WSA Beata Jezielska Protokolant Ewa Kłos po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 listopada 2008 roku sprawy ze skargi Prokuratora Okręgowego na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]" roku nr "[...]" w przedmiocie przejęcia na rzecz Państwa nieruchomości rolnej I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]", nr "[...]"; II. orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.

Uzasadnienie

Z przekazanych Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Olsztynie akt administracyjnych wynika, że Samorządowe Kolegium Odwoławcze,

po rozpatrzeniu wniosku J. G., T. P., K. G., R. R., J. K. i H. I. - przekazanego organowi do rozpoznania według właściwości przez Wojewodę, decyzją z dnia "[...]" nr "[...]" orzekło, że decyzja Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w G. z dnia "[...]"1961r. znak: "[...]", którą uznano za opuszczone gospodarstwo rolne położone we wsi W., grom. W., stanowiące własność K. I.

i stwierdzono przejście tego gospodarstwa z mocy prawa na własność Państwa - została wydana z naruszeniem prawa. Organ odstąpił od stwierdzenia nieważności decyzji w związku z wywołaniem przez nią nieodwracalnych skutków prawnych oraz umorzył postępowanie w sprawie w stosunku do J. K. i H. I. Rozstrzygnięcie to, w wyniku ponownego rozpatrzenia sprawy na wniosek J. G., Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzją z dnia "[...]" 2007r. znak "[...]".

W dniu "[...]" 2008r. Prokurator Okręgowy wniósł do Samorządowego Kolegium Odwoławczego sprzeciw od powyższych decyzji, domagając się stwierdzenia ich nieważności, jako wydanych z naruszeniem przepisów o właściwości. Decyzjom tym zarzucono naruszenie art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 12 października 1994r. o samorządowych kolegiach odwoławczych (Dz. U. z 2001r., Nr 79, poz. 856 ze zm.) poprzez błędne przyjęcie, że kompetencje organu właściwego do orzekania w sprawie przejęcia na własność Państwa opuszczonego gospodarstwa rolnego są najbardziej zbliżone do spraw z zakresu administracji publicznej należących do właściwości jednostek samorządu terytorialnego i w związku z tym samorządowe kolegium odwoławcze jest organem właściwym rzeczowo do weryfikacji takiej decyzji w trybie nadzwyczajnym określonym w art. 156 kpa i następnych, podczas gdy właściwa analiza przepisów ustawy z dnia 17 maja 1990r. o podziale zadań i kompetencji określonych w ustawach szczególnych pomiędzy organy gminy a organy administracji rządowej oraz zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 34, poz. 198 ze zm.,) oraz art. 58 ust. 2 ustawy z dnia 20 grudnia 1990r. o ubezpieczeniu społecznym rolników w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 20 czerwca 1992r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. Nr 58, poz. 280) wskazuje, że kompetencje te przeszły do właściwości administracji rządowej, a od 1992r. przeszły do decyzji Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, następnie Agencji Nieruchomości Rolnych i w związku z tym właściwym do stwierdzenia nieważności decyzji w tej sprawie jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00