Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 19 listopada 2008 r., sygn. III SA/Łd 222/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - III Wydział w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Monika Krzyżaniak, Sędziowie: Sędzia NSA Janusz Nowacki (spr.), Asesor WSA Ewa Alberciak, Protokolant: Tomasz Porczyński, po rozpoznaniu w dniu 19 listopada 2008 roku na rozprawie sprawy ze skargi D. O. na rozkaz personalny Komendanta Wojewódzkiego Policji w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zawieszenia w czynnościach służbowych oddala skargę.

Uzasadnienie

atSygn. akt: III SA/Łd 222/08

U Z A S A D N I E N I E

Komendant Wojewódzki Policji w Ł. rozkazem personalnym Nr [...] z dnia [...] roku, po rozpoznaniu odwołania D. O., utrzymał w mocy rozkaz personalny Komendanta Miejskiego Policji w Ł. Nr [...] z dnia [...] roku o zawieszeniu w czynnościach służbowych.

Jak wynika z dokumentów załączonych do akt administracyjnych, Komendant Miejski Policji w Ł. mocą rozkazu personalnego z dnia [...] roku zawiesił starszego sierżanta D. O. - policjanta Ogniwa II Referatu Kontroli Ruchu Drogowego Sekcji Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Ł. w czynnościach służbowych na okres 3 miesięcy od dnia 14 grudnia 2007 roku do dnia 13 marca 2008 roku. Jednocześnie organ nadał powyższemu rozkazowi rygor natychmiastowej wykonalności. Jako podstawę prawną rozstrzygnięcia organ wskazał przepis art. 39 ust. 1 i art. 6f oraz art. 45 ust. 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 roku o Policji (t. j. Dz. U. z 2007 roku Nr 43, poz. 277 ze zm.) w zw. z § 1 ust. 1 pkt 3 i § 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 17 lipca 2002 roku w sprawie trybu zawieszania policjanta w czynnościach służbowych przez przełożonych (Dz. U. Nr 120, poz. 1029). W uzasadnieniu organ wyjaśnił, że D. O. został uprzednio zawieszony w czynnościach służbowych na mocy wcześniejszego rozkazu personalnego w związku z toczącym się postępowaniem karnym, które jednak zakończyło się prawomocnym wyrokiem uniewinniającym. Prokuratura Okręgowa w Ł. postanowieniem z dnia 22 lutego 2005 roku (zmienionym następnie postanowieniem z dnia 13 kwietnia 2005 roku) przedstawiła D. O. zarzut, iż w okresie od jesieni 2001 roku do stycznia 2003 roku biorąc udział w zorganizowanej grupie mającej na celu popełnienie przestępstwa, w związku z pełnieniem funkcji publicznej, przyjmował korzyści majątkowe za zachowania stanowiące naruszenie przepisów prawa - to jest o przestępstwa określone w art. 258 § 1 kodeksu karnego oraz o czyn określony w art. 228 § 3 i 230 § 1 w zw. z art. 258 § 1 w zw. z art. 65 w zw. z art. 11 § 2 w zw. z art. 12 kodeksu karnego. W toku prowadzonego postępowania przygotowawczego zastosowano wobec D. O. środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego, zakazu opuszczania kraju połączony z zakazem wydania paszportu oraz dozór Policji (postanowienie Prokuratora Okręgowego w Ł. z dnia 13 kwietnia 2005 roku). Śledztwo w tej sprawie jest nadal w toku. Na tej podstawie organ I instancji uznał, że zachodzi konieczność zawieszenia D. O. w czynnościach służbowych na podstawie art. 39 ust. 1 ustawy o Policji. Przepis ten określa, że zawieszenie policjanta w czynnościach służbowych jest obligatoryjne w razie wszczęcia przeciwko niemu postępowania karnego w sprawie o przestępstwo umyślne, ścigane z oskarżenia publicznego. Bezsprzecznie, jak wskazał organ, przeciwko D. O. prowadzone jest postępowanie karne w związku z zarzutem popełnienia przestępstw oraz udziału w zorganizowanej grupie mającej na celu popełnianie przestępstw. Nadto, zdaniem organu, strona postępowania w związku z zarzucanymi mu czynami utraciła tzw. nieposzlakowaną opinię, o której stanowi art. 25 ustawy o Policji, zatem nadanie decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności było uzasadnione.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00