Wyrok WSA w Łodzi z dnia 6 listopada 2008 r., sygn. I SA/Łd 998/08
Dnia 6 listopada 2008 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Arkadiusz Cudak Sędziowie: Sędzia WSA Paweł Kowalski Asesor WSA Ewa Cisowska - Sakrajda (spr.) Protokolant asystent sędziego Joanna Wegner po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 listopada 2008 roku sprawy ze skargi F. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zobowiązań podatkowych w formie łącznego zobowiązania pieniężnego w podatku rolnym i leśnym na 2008 rok 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do dnia uprawomocnienia się wyroku; 3. przyznaje i nakazuje wypłacić doradcy podatkowemu A. K. z funduszu Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi kwotę 60 (sześćdziesiąt) złotych plus należny podatek od towarów i usług z tytułu nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu oraz kwotę 17 (siedemnaście) złotych stanowiącą opłatę skarbową od pełnomocnictwa.
Uzasadnienie
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w S. decyzją z dnia[...] nr[...]utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy S. z dnia[...] znak[...] ustalającą F.M. wysokość łącznego zobowiązania pieniężnego w podatku rolnym i leśnym za 2008r. w kwocie 19,00 zł.
W uzasadnieniu decyzji powołało przepis art. 6c ust. 1 ustawy z dnia 15 listopada 1984r. o podatku rolnym (tj. Dz.U. z 2000r., Nr 136, poz. 969 ze zm), wywodząc, iż osobom fizycznym, na których ciąży obowiązek podatkowy w zakresie podatku rolnego oraz jednocześnie w zakresie podatku od nieruchomości lub podatku leśnego dotyczący przedmiotów opodatkowania położonych na terenie tej samej gminy, wysokość należnego zobowiązania podatkowego pobieranego w formie łącznego zobowiązania pieniężnego ustala organ podatkowy w jednej decyzji (nakazie płatniczym).
Na F.M. jako właścicielu gospodarstwa rolnego i lasu ciążył, zdaniem organu odwoławczego, obowiązek podatkowy w podatku rolnym i leśnym, co oznaczało, iż wyżej wymieniony podatek należy pobierać w formie łącznego zobowiązania podatkowego. Ze znajdującego się w aktach sprawy wypisu z ewidencji gruntów wynikało bowiem, według tego organu, iż F.M. jest właścicielem użytków rolnych oraz lasu położonych w O. N. i O. S. (obręb 3 i 4) o łącznej powierzchni odpowiednio 2,700 ha (0,6590 przeliczeniowych) oraz 0,2100 ha.