Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 5 listopada 2008 r., sygn. I SA/Łd 945/08

 

Dnia 5 listopada 2008 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Tarno (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Bogdan Lubiński Asesor WSA Cezary Koziński Protokolant Tomasz Furmanek po rozpoznaniu w dniu 5 listopada 2008 roku na rozprawie sprawy ze skargi A Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy określenia zobowiązania z tytułu podatku akcyzowego w wysokości innej niż określonej w zgłoszeniu celnym oraz odmowy stwierdzenia nadpłaty podatku akcyzowego 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w Ł. na rzecz skarżącej Spółki kwotę 2809, 00 zł (dwa tysiące osiemset dziewięć) tytułem zwrotu kosztów postępowania

Uzasadnienie

I SA/Łd 945/08

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...], nr [...], Dyrektor Izby Celnej w Ł. uchylił w całości decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w P. z dnia [...] nr [...] i odmówił firmie A Spółka z o.o. określenia zobowiązania z tytułu podatku akcyzowego w wysokości innej niż wskazana w zgłoszeniu celnym oraz odmówił stwierdzenia nadpłaty podatku akcyzowego.

W uzasadnieniu organ odwoławczy wyjaśnił, że w dniu 22 marca 2004 r. Spółka zgłosiła do odprawy celnej w procedurze dopuszczenia do obrotu towar w postaci pojazdów samochodowych. W poz. 1 zgłoszenia celnego Spółka zgłosiła pojazd marki VOLVO V70, klasyfikując go do kodu 8703 32 19 0 Taryfy celnej, ze stawką podatku akcyzowego 13,6 %.

Naczelnik Urzędu Celnego w P. przyjął w/w zgłoszenie jako odpowiadające wymogom formalnym określonym w art. 64 § 1 i § 2 Kodeksu celnego, co spowodowało z mocy prawa objęcie towaru wnioskowaną procedurą i określenie kwoty wynikającej z długu celnego zgodnie z wnioskiem strony.

Pismem z dnia 25 lipca 2007 r. pełnomocniczka Spółki złożyła wniosek o stwierdzenie nadpłaty w podatku akcyzowym w imporcie w kwocie 13.621,49 zł. W uzasadnieniu wskazała, że w zgłoszeniu celnym SAD omyłkowo zastosowany został kod Polskiej Nomenklatury Scalonej Handlu Zagranicznego PCN 8703, określający "Pojazdy samochodowe i pozostałe pojazdy mechaniczne przeznaczone zasadniczo do przewozu osób (inne niż te objęte pozycja 8702), włącznie z samochodami osobowo-towarowymi (kombi) oraz samochodami wyścigowymi". Zdaniem Spółki, przedmiotem importu były samochody ciężarowe w rozumieniu przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym i zgodnie z opinią Urzędu Statystycznego - powinny być sklasyfikowane w ramach kodu CN 8704 jako "Pojazdy samochodowe do transportu towarowego" (PKWiU 34.10.4 - Pojazdy mechaniczne przeznaczone do przewozu towarów). Zatem w świetle przepisów obowiązujących w chwili dokonania zgłoszenia celnego, uiszczony przez Spółkę podatek akcyzowy był podatkiem nienależnym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00