Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 6 listopada 2008 r., sygn. III SA/Kr 670/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący : Sędzia WSA Halina Jakubiec spr. Sędziowie : WSA Dorota Dąbek NSA Krystyna Kutzner Protokolant Urszula Ogrodzińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 listopada 2008 r. sprawy ze skargi T. P. na decyzję Komendanta Policji z dnia [...] nr : [...] w przedmiocie odmowy przyznania pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego I uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji , II zasądza od Komendanta Policji na rzecz skarżącego kwotę 491 zł ( czterysta dziewięćdziesiąt jeden złotych ) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] znak [...] wydaną na podstawie art. 94 ust. 1, 97 ust. 5 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990r. o Policji - zwanej dalej ustawą (Dz.U. z 2007r., nr 43, poz. 277) w zw. z § 3 ust. 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 17 października 2001r. w sprawie pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego przez policjantów- zwanym dalej rozporządzeniem (Dz. U. z 2001r., nr 131, poz. 1468) Komendant Powiatowy Policji odmówił przyznania T. P. pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego.

W uzasadnieniu decyzji organ podniósł, że roszczenie o uzyskanie pomocy finansowej przez skarżącego uległo przedawnieniu. Odniósł się w tym zakresie do art. 107 ust. 1 ustawy, który stanowi, że należności pieniężne ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Wobec tego, że w ustawie oraz w rozporządzeniach wykonawczych brak jest sprecyzowania co do pojęcia wymagalności roszczenia należy odnieść się do art. 120 § 1 Kodeksu cywilnego, który wymagalność wiąże z terminem podjęcia przez uprawnionego danej czynności (jeśli wymagalność roszczenia zależy od podjęcia określonej czynności przez uprawnionego) w najwcześniej możliwym terminie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00