Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 25 listopada 2008 r., sygn. I SA/Go 679/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Stefan Kowalczyk Sędziowie Sędzia WSA Joanna Wierchowicz Asesor WSA Anna Juszczyk-Wiśniewska (spr.) Protokolant sekr. sąd. Agnieszka Baczuń po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 listopada 2008 r. sprawy ze skargi K.R. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu osobowego 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana.

Uzasadnienie

Skarżący - K.R. - złożył skargę na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] czerwca 2008r., która utrzymywała w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego z dnia [...] kwietnia 2008r. Organ I instancji odmówił stwierdzenia nadpłaty w podatku akcyzowym, zadeklarowanym i zapłaconym w dniu [...] lipca 2004r. w kwocie 21.637 zł tytułem nabycia wewnątrzwspólntowego samochodu osobowego marki [...], rok produkcji 2003.

Decyzja organu wydana została w następującym stanie faktycznym. Skarżący w dniu [...] lipca 2004r. nabył na terenie Niemiec samochód osobowy marki [...]. Samochód ten został zakupiony przez skarżącego za 36.000,00 EURO. W dniu [...] lipca 2004r. złożył w Urzędzie Celnym deklarację uproszczoną nabycia wewnątrzwspólnotowego, w której wykazał kwotę podatku akcyzowego należnego z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu w wysokości 21.637 zł. Zadeklarowane zobowiązanie wpłacił dnia [...] lipca 2004r. na konto Izby Celnej , po czym w tym samym dniu Naczelnik Urzędu Celnego wydał dokument potwierdzający zapłatę akcyzy na terytorium kraju od przedmiotowego samochodu.

W dniu [...] czerwca 2005 r. skarżący wniósł o zwrot zadeklarowanego i zapłaconego podatku akcyzowego. W dniu [...] lipca 2005r. Naczelnik Urzędu Celnego wydał decyzje którą odmówił stwierdzenia nadpłaty w podatku akcyzowym. Przedmiotowa decyzja została utrzymana w mocy decyzją z dnia [...] listopada 2005r. przez Dyrektora Izby Celnej . Decyzja organu II instancji została zaskarżona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim, który wyrokiem z dnia 29 maja 2007r. w sprawie I SA/Go 255/07 uchylił decyzje obu instancji. W uzasadnieniu wyroku Sąd wskazał, że w sprawie zastosowanie ma ustęp 1 art. 90 TWE. Powołał również orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości wydane w sprawie C-313/05 Brzeziński. Wskazał, że podatek nakładany przez państwo członkowskie nie może obciążać produktów pochodzących z innych państw członkowskich bardziej niż obciąża on podobne produkty krajowe. Dane opodatkowanie może zostać uznane za zgodne z art. 90 TWE tylko wtedy, gdy zostanie wykazane, że jest ono tak skonstruowane, iż wyklucza w każdym przypadku opodatkowanie przywożonych produktów w wyższym stopniu niż produktów krajowych, nie wywołując w żadnym razie dyskryminujących skutków. Sąd uznał, że do ustalenia czy nałożony na skarżącego podatek miał w istocie dyskryminujący, niezgodny z prawem wspólnotowym skutek, konieczne jest zbadanie, jaka jest w rzeczywistości wysokość rezydualnego podatku zawartego w wartości (cenie sprzedaży) podobnych, używanych samochodów zarejestrowanych wcześniej w Polsce. W tym celu organy winny zbadać w świetle rozporządzenia czy pojazdy używane mniej niż dwa lata podlegają z tytułu podatku akcyzowego identycznemu obciążeniu przez to, że kwota rezydualna tego podatku zawarta w wartości rynkowej pojazdów osobowych zarejestrowanych w Polsce jest równa kwocie tego podatku obciążającej podobne pojazdy osobowe pochodzące z innego państwa członkowskiego niż Polska. Zadaniem organów będzie poczynienie w tej kwestii stosownych ustaleń i określenie właściwej proporcji "rezydualnej" (pozostałej) kwoty podatku mieszczącej się w wartości podobnych używanych samochodów osobowych. Jeżeli w wyniku tych ustaleń okaże się, że ów "rezydualny" podatek jest niższy niż akcyza nałożona w niniejszej sprawie przy nabyciu wewnątrzwspólnotowym, różnicę tę - przewyższającą kwotę "rezydualną" - będzie należało uznać za niezgodną z prawem wspólnotowym, a na organie podatkowym będzie spoczywał obowiązek zastosowania tego prawa z pominięciem prawa krajowego. Powyższe oznacza, że skarżącemu będzie przysługiwał zwrot nadpłaconego podatku akcyzowego w wysokości wspomnianej wyżej różnicy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00