Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 18 listopada 2008 r., sygn. I SA/Go 682/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jacek Jaśkiewicz Sędziowie Sędzia WSA Joanna Wierchowicz Asesor WSA Barbara Rennert (spr.) Protokolant Asystent sędziego Aleksandra Kosiecka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 listopada 2008 r. sprawy ze skargi T.K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji w przedmiocie weryfikacji zgłoszenia celnego co do pochodzenia towaru oddala skargę

Uzasadnienie

Skarżący T.K. wniósł skargę na decyzję Dyrektora Izby Celnej z [...] czerwca 2008 r. nr [...], utrzymującą w mocy decyzję tego organu wydaną w pierwszej instancji w dniu [...] lutego 2008 r. nr [...] o odmowie stwierdzenia nieważności decyzji ostatecznej Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] listopada 2004 r. nr [...], utrzymującej w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego z [...] sierpnia 2004 r. w przedmiocie dokonania ponownego wymiaru należności celnych przywozowych oraz podatku od towaru i usług z tytułu importu objętego zgłoszeniem celnym nr [...] z [...] maja 2003 r.

W dniu 7 czerwca 2006 r. skarżący wniósł o wznowienia postępowania celnego i podatkowego w sprawie w/w zgłoszenia celnego na podstawie art. 240 §1 pkt 1, 5, 6, art. 244 § 1 i art. 246 § 1 Ordynacji podatkowej oraz stwierdzenie nieważności decyzji ostatecznej na podstawie art. 247 § 1 pkt 2 i 3 w zw. z art. 248 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej. Uzasadniając wniosek podkreślił, iż decyzja objęta wnioskiem została wydana zarówno bez podstawy prawnej jak i z rażącym naruszeniem prawa. Zdaniem skarżącego organ celny w toku postępowania winien przede wszystkim uzyskać informacje od eksportera towaru co do prawidłowości i rzetelności świadectwa pochodzenia, na tę okoliczność przesłuchać stronę i dopiero na podstawie tych dowodów rozstrzygnąć sprawę. Do tej pory w sprawie rozstrzygał organ zagraniczny, informując o sfałszowaniu świadectwa pochodzenia, a organ polski bezkrytycznie przyjął sugestię organu podatkowego. Skarżący podniósł także, iż w sprawie należy uzyskać opinię biegłego co do tego czy pieczęcie i podpisy na świadectwach pochodzenia towarów są rzeczywiście sfałszowane i na czym to sfałszowanie polegało.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00