Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 20 listopada 2008 r., sygn. II SA/Go 570/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mirosław Trzecki (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Aleksandra Wieczorek Asesor WSA Michał Ruszyński Protokolant specjalista Ewa Kłosowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 listopada 2008 r. sprawy ze skargi [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Z. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy zmiany decyzji w sprawie rejestracji pojazdu I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Z. na rzecz skarżącego [...] kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowoadminstracyjnego

Uzasadnienie

W dniu [...] r. J.S. złożył do Urzędu Miejskiego w Z. wniosek o rejestrację sprowadzonego z zagranicy pojazdu marki M. o numerze podwozia [...], podając jako rodzaj pojazdu - samochód ciężarowy. Do wniosku załączone zostały m.in. dokument odprawy celnej, niemiecka książka pojazdu, opinia rzeczoznawcy oraz zaświadczenie z badań technicznych i dokument indentyfikacyjny pojazdu. W tym samym dniu w/w pojazd został zarejestrowany pod numerem [...], z kartą pojazdu serii [...]. W dowodzie rejestracyjnym w rubryce rodzaj i przeznaczenie pojazdu wpisane zostało: samochód ciężarowy, a w adnotacjach urzędowych na 3 stronie dowodu ,,przeznaczenie - wywóz nieczystości płynnych, cysterna asenizacyjna".

Następnie w dniu [...] r. do Urzędu Miasta Z. wpłynęło pismo J.S. zawierające wniosek o zmianę, w trybie art. 155 kpa, decyzji Prezydenta Miasta Z. z dnia 8 listopada 1999 r. o rejestracji w/w pojazdu, poprzez zmianę wpisu w dowodzie rejestracyjnym i karcie pojazdu w rubryce rodzaj i przeznaczenie pojazdu zamiast wpisu ,,samochód ciężarowy, wywóz nieczystości płynnych" na wpis ,,samochód specjalny wywóz nieczystości płynnych". Wnioskodawca w uzasadnieniu wskazał, iż organ zarejestrował przedmiotowy pojazd jako samochód ciężarowy opierając się wyłącznie na zaświadczeniu z przeglądu technicznego z dnia 6 listopada 1999 r. Tymczasem zdaniem J.S. z innych dokumentów załączonych do wniosku wynika, iż pojazd ten jest pojazdem specjalnym o podwójnym znaczeniu: asenizacyjnym i do czyszczenia. Wnioskodawca oświadczył, iż w momencie rejestracji pojazdu nie zdając sobie sprawy z tego, że samochód został zarejestrowany nieprawidłowo, nie skorzystał z prawa do złożenia odwołania od decyzji. Zmianie decyzji o rejestracji pojazdu w trybie art. 155 kpa, zdaniem wnioskodawcy, nie sprzeciwia się żaden przepis szczególny, natomiast za jej zmianą przemawia jego słuszny interes. J.S. podkreślił, iż zakwalifikowanie przedmiotowego pojazdu marki MAN jako samochodu ciężarowego spowodowało, że Prezydent Miasta Z. określił za jego posiadanie podatek od środków transportowych za lata 2002-2005, z którym to rozstrzygnięciem wnioskodawca się nie zgadza. W opinii wnioskodawcy za niedopuszczalne uznać należy zaliczenie samochodów specjalnych do samochodów ciężarowych zarówno ze względu na ich odmienną konstrukcję, jak i przeznaczenie. Dodatkowo na potwierdzenie zasadności swoich twierdzeń J.S. powołał się na dowód z akt rejestracyjnych innego samochodu marki M[...], z których wynika, iż w tym samym stanie prawnym samochód będący wyłącznie samochodem do wywozu nieczystości płynnych został zarejestrowany przez Wydział Komunikacji w Z. jako samochód specjalny. W opinii wnioskodawcy w tym samym stanie prawnym w państwie prawa urząd nie może podejmować odmiennych decyzji. Na marginesie wnioskodawca poinformował we wniosku, iż w dniu 2 maja 2005 r. przedmiotowy pojazd został przez niego sprzedany.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00