Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 18 listopada 2008 r., sygn. IV SA/Gl 349/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz Michalik Sędziowie Sędzia WSA (del.) Teresa Cisyk Sędzia NSA Wiesław Morys (spr.) Protokolant sekr. sąd. Arkadiusz Kmiotek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 listopada 2008 r. sprawy ze skargi K.K. na decyzję Kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] nr [...] w przedmiocie przyznania uprawnień kombatanckich 1) uchyla zaskarżoną decyzję 2) zasądza od Kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych na rzecz skarżącego kwotę [...] złotych (słownie: [...] złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia [...] r. K. K. zwrócił się o przyznanie mu uprawnień kombatanckich z tytułu pełnienia służby w oddziałach Armii Krajowej w latach [...]. Do wniosku dołączył m.in. pozytywną rekomendację Związku Kombatantów RP, zaświadczenie weryfikacyjne podpisane przez [...] B. N.-O. z dnia [...] r., oświadczenia dwóch świadków z [...] r., zaświadczenie byłego dowódcy [...] A. J. z [...] r., życiorys, a także kserokopie posiadanych odznaczeń.

Na podstawie tego materiału dowodowego oraz potwierdzającej fakty podane we wniosku opinii Oddziału w Ż. [...] z [...] r., decyzją z dnia [...] r., na podstawie art.1 ust.2 pkt 3 i art.22 ust.1 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz.U. z 2002 r. Nr 42, poz. 371 ze zm.), Kierownik Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych odmówił przyznania wnioskodawcy uprawnień kombatanckich. Organ ten ustalił i zważył, iż K. K. nie wykazał faktu pełnienia służby w polskich podziemnych formacjach i organizacjach, w tym działających w ramach tych organizacji oddziałach partyzanckich w okresie wojny 1939-1945. W jego ocenie nie mógł wstąpić w roku [...] do AK, gdyż nie spełniał kryterium wieku. Mianowicie z dostępnych źródeł historycznych wynika, że do służby przyjmowano osoby w wieku powyżej lat [...], tymczasem wnioskodawca urodzony w roku [...] wówczas liczył lat [...]. Zdaniem organu mógł on wykonywać co najwyżej czynności pomocnicze na rzecz tej formacji, wszak nie stanowi to podstawy do przyznania mu uprawnień kombatanckich.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00