Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 27 listopada 2008 r., sygn. II SA/Bk 596/08

Jedynie osoba korzystająca ze statusu poborowego może domagać się zmiany ostatecznego orzeczenia o zdolności do czynnej służby wojskowej na podstawie art. 28 ust. 4 ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczpospolitej Polskiej. Prawo to nie przysługuje osobie, która wskutek przeniesienia do rezerwy uzyskała status żołnierza rezerwy i w związku z tym przestała być poborowym.

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Anna Sobolewska-Nazarczyk (spr.), Sędziowie sędzia NSA Stanisław Prutis,, asesor WSA Małgorzata Roleder, Protokolant Marta Marczuk, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 27 listopada 2008 r. sprawy ze skargi J. Z. na postanowienie Wojewódzkiej Komisji Lekarskiej w B. z dnia [...] lipca 2008 r., nr [...] w przedmiocie przekazania według właściwości wniosku o zmianę kategorii zdolności do służby wojskowej oddala skargę

Uzasadnienie

Stan faktyczny i prawny sprawy przedstawia się następująco:

We wniosku z dnia [...]06.2008 r. J. Z. zwrócił się do Powiatowej Komisji Lekarskiej nr [...] w Z. o ponowne poddanie badaniom lekarskim

i ustalenie nowej kategorii zdolności do służby wojskowej. Wnioskodawca stwierdził, że jego dolegliwości zdrowotne zostały wyleczone i jest zdolny do służby wojskowej.

Powiatowa Komisja Lekarska Nr [...] w Z. postanowieniem z dnia [...].07.2008 r. nr [...] przekazała w/w wniosek J. Z. w sprawie ponownego poddania badaniom lekarskim i ustalenia nowej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej Komendantowi Wojskowej Komendy Uzupełnień w Z. W uzasadnieniu stwierdzono, iż w efekcie uznania J. Z. za niezdolnego do służby wojskowej w czasie pokoju został on przeniesiony do rezerwy. Tym samym utracił on status poborowego, a organem właściwym do rozpoznania jego wniosku zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 3 ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej stała się wojskowa komisja lekarska.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00