Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 8 padziernika 2008 r., sygn. III SA/Wr 616/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sędziowie Sędzia WSA Jerzy Strzebińczyk (sprawozdawca), Asesor WSA Maciej Guziński, Magdalena Jankowska - Szostak, , Protokolant apl. radcowski Mariusz Bochenek, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 08 października 2008 r. sprawy ze skargi A. R. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej oddala skargę.

Uzasadnienie

Sprawa była już przedmiotem rozpoznania przez tutejszy Sąd, który - wyrokiem z dnia [...] (sygn. akt [...]) - uchylił poprzednią decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we W. z dnia [...] (Nr [...]) oraz poprzedzającą ją decyzję [...] Inspektora Sanitarnego we W. z dnia [...] (Nr [...]), w których organy inspekcji sanitarnej obu instancji również odmówiły stwierdzenia u A. R. zawodowego uszkodzenia narządu słuchu.

W ocenie Sądu, materiał dowodowy zgromadzony na ówczesnym etapie postępowania nie był wystarczający do skutecznego obalenia domniemania istnienia związku przyczynowego między warunkami pracy (hałasem, na jaki narażony był skarżący), a stwierdzonym u niego niedosłuchem. Sąd podniósł zwłaszcza w tym kontekście, że organy sanitarne oparły się na orzeczeniach lekarskich lakonicznych, niezawierających przekonującego uzasadnienia. Jednocześnie Sąd wskazał, że przy ponownym rozpatrywaniu sprawy należy uzupełnić materiał dowodowy o opinie usuwające wątpliwości co do tego, czy zachodzą okoliczności wyłączające związek przyczynowy między szkodliwymi warunkami pracy skarżącego a jego ubytkiem słuchu. Zalecił także przeprowadzenie dodatkowych pomiarów natężenia hałasu w środowisku pracy zainteresowanego oraz uwzględnienie osobniczej wrażliwości skarżącego na czynniki szkodliwe w miejscu pracy.

W toku postępowania wyjaśniającego przeprowadzonego przez organy inspekcji sanitarnej ponownie rozpatrujące sprawę, do akt sprawy dołączono wyniki pomiarów hałasu na stanowisku pracy przy obsłudze koparki, analogicznym do stanowiska zainteresowanego. W wyniku przeprowadzonych przez firmę "A" pomiarów ustalono, że poziom ekspozycji na hałas odniesiony do 8-godzinnego dnia pracy wyniósł 76 dB (przy NDN = 85 dB).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00