Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 29 października 2008 r., sygn. IV SA/Wa 1065/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Alina Balicka, Sędziowie Sędzia WSA Grzegorz Czerwiński (spr.), Sędzia WSA Jakub Linkowski, Protokolant Agata Krysztofiak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 października 2008 r. sprawy ze skargi "M." Sp. z o.o. z siedzibą w S. na decyzję Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej z dnia [...] maja 2008 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji 1. Uchyla zaskarżoną decyzję i utrzymaną nią w mocy decyzję Wojewody [...] z dnia [...] listopada 2007 roku; 2. Stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku; 3. Zasądza od Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej na rzecz "M." Sp. z o.o. z siedzibą w S. kwotę 200 zł (dwieście złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] listopada 2007 roku znak: [...], Wojewoda [...] działając na podstawie art. 157 § 1 w zw. z art. 156 § 1 pkt 1 i 3 k.p.a, stwierdził nieważność decyzji Starosty N. z dnia [...] sierpnia 2001 roku, znak: [...] udzielającej P. sp. z o.o. w S. pozwolenia wodnoprawnego na szczególne korzystanie z wód - odprowadzanie wód kopalnianych z wyrobiska nr [...] i [...].

W uzasadnieniu wskazał, że art. 140 ustawy Prawo wodne (w brzmieniu na dzień wydania decyzji Starosty) stanowił, że organem właściwym do wydawania pozwoleń wodnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 2, jest starosta, wykonujący to zadanie jako zadanie z zakresu administracji rządowej. Przepis art. 140 ust. 2 stanowił natomiast, że pozwolenie wodnoprawne wydaje wojewoda, między innymi, jeżeli szczególne korzystanie z wód lub wykonywanie urządzeń wodnych jest związane z przedsięwzięciami mogącymi znacząco oddziaływać na środowisko, dla których obowiązek sporządzenia raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko wynika z przepisów o ochronie środowiska oraz z eksploatacją instalacji lub urządzeń wodnych na terenach zakładów w rozumieniu ustawy - Prawo ochrony środowiska, zaliczanych do tych przedsięwzięć. Z kolei zgodnie z obowiązującym w dacie wydania decyzji Starosty N. rozporządzeniem Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 14 lipca 1998 roku (Dz. U. Nr 93, poz. 589) do inwestycji szczególnie szkodliwych dla środowiska i zdrowia ludzi zaliczano odkrywkowe zakłady górnicze o powierzchni odkrywki ponad 25 ha (§ 1 pkt 20 lit. c).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00