Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 21 października 2008 r., sygn. I SA/Rz 482/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S. WSA Małgorzata Niedobylska Sędziowie WSA Barbara Stukan-Pytlowany (spr.) NSA Maria Piórkowska Protokolant sekr. sąd. Małgorzata Paśko po rozpoznaniu w Wydziale I Finansowym w dniu 21 października 2008 r. sprawy ze skargi F.S. i W.S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] marca 2008 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia podatku rolnego za 2008 rok -oddala skargę

Uzasadnienie

I SA/Rz 482/08

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] lutego 2008r. Nr [...] Wójt Gminy ustalił F. S. i W. S. wysokość podatku rolnego za 2008r. w kwocie 63 zł. od użytków rolnych o pow. 0,54 ha.

Od decyzji tej odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego złożyli F. S. i W. S. zarzucając, że decyzja została wydana za pomocą przestępstwa i z naruszeniem prawa unijnego. Odwołujący domagali się by decyzja została wydana zgodnie z aktem notarialnym i księga wieczystą czyli dla działek 173/25, 173/44, 173/43, 173/72, 173/45 o pow. 54 ary. Wnieśli o uchylenie decyzji organu I instancji , gdyż opodatkowane działki są 5-6-7 klasy, bowiem Urząd Gminy budując zbiorniki wodne zepchnął ziemię orną spychaczami do okrycia zbiorników, bez ich zgody.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzja z dnia [...]marca 2008r. nr [...] po rozpoznaniu odwołania podatników utrzymało w mocy decyzję organu I instancji. W uzasadnieniu organ powołał art. 1, art. 3 ust.1 pkt.1,art. 4 ust.1 pkt.2 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz.U. z 2006r.Nr136, poz.969 z zm.) zwanej dalej u.p.r. i podniósł, iż na odwołujących jako właścicielach gruntów- użytków rolnych o pow. 0,54 ha, co wynika z znajdującej się w aktach sprawy dokumentów -ewidencji gruntów i budynków oraz z deklaracji złożonej przez samego podatnika, ciąży obowiązek podatkowy w podatku rolnym. Podstawę opodatkowania stanowi dla tych gruntów nie stanowiących gospodarstwa rolnego liczba hektarów wynikająca z ewidencji gruntów i budynków. W tej sytuacji zdaniem organu brak jest podstaw do zakwestionowania prawidłowości ustalenia przez organ I instancji podstawy opodatkowania i wynikającej z tej podstawy wysokości naliczonego podatku. Ustalona kwota podatku wynika z regulacji zawartej w art. 6 ust.1 pkt. 2 u.p.r. Organ podkreślił, że organ podatkowy ustając wymiar podatku związany jest treścią obowiązujących, a powołanych w decyzji przepisów prawa, nie może się kierować innymi niż wynikającymi z przepisów względami, dlatego opierał swoje ustalenia na danych wynikających z zapisów ewidencji gruntów zgodnie art. 21 ustawy z dnia 17 maja 1989r. prawo geodezyjne i kartograficzne ( Dz.U. z 2005r. Nr 240, poz. 2027 z zm.). Odnosząc się do zarzutów odwołania organ zauważył, że zaskarżona decyzja została wydana dla działek wymienionych w odwołaniu, stanowiących współwłasność podatników, co wynika z ewidencji gruntów. Grunty te są sklasyfikowane w ewidencji jako użytki rolne oznaczone R ( grunty rolne) kl.lVa o pow. 0,42 ha i R ( grunty rolne ) kl.lVb/B o pow. 0,12 ha. Odnosząc się do zarzutu odwołania dotyczącego oznaczenia klas posiadanych gruntów, organ odwoławczy stwierdził, że organy podatkowe nie są uprawnione do oceny tych zapisów. Ewentualne zastrzeżenia co do zmian w ewidencji podatnicy winni składać do organu właściwego do prowadzenia spraw ewidencji. Organ wyjaśnił też, że na opodatkowanie gruntu podatkiem rolnym, nie na wpływu fakt czy działka jest budowlana czy wykorzystywana rolniczo, bo o formie opodatkowania decydują zapisy ewidencji i ustawy o podatku rolnym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00