Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 9 października 2008 r., sygn. I SA/Ol 221/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Błesiński Sędziowie Sędzia WSA Zofia Skrzynecka (spr.) Sędzia WSA Tadeusz Piskozub Protokolant Katarzyna Niewiadomska po rozpoznaniu w Olsztynie na rozprawie w dniu 9 października 2008 r. sprawy ze skargi Syndyka Masy Upadłości Spółki A na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz skarżącej kwotę 457 zł (czterysta pięćdziesiąt siedem) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego; III. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonywana.
UZASADNIENIE
Sygn. akt I SA/Ol 221/0
UZASADNIENIE
Wyrokiem z dnia 23 kwietnia 2008 r., sygn. akt I FSK 505/07, Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu skargi kasacyjnej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 7 grudnia 2006 r., sygn. akt I SA/Ol 528/06, którym uchylono decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia "[...]" wydaną wobec Spółki A w O. w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, zaskarżony wyrok w całości uchylił i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Olsztynie.
W wydanym wyroku Naczelny Sąd Administracyjny przedstawił następujący stan faktyczny sprawy. Dyrektor Izby Skarbowej po rozpatrzeniu zażalenia Spółki decyzją z dnia "[...]" odmówił zmiany postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia "[...]", którym organ I instancji dokonał interpretacji przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), powoływanej dalej jako ustawa o VAT albo ustawa, w zakresie obowiązku korekty podatku naliczonego. Organy podatkowe obu instancji, wbrew stanowisku strony, przyjęły, że wniesienie jako aportu środków trwałych, służących wcześniej sprzedaży opodatkowanej, rodzi obowiązek korekty podatku VAT odliczonego przy ich nabyciu. Stwierdziły, że zamierzone przez Spółkę wniesienie aportu do innej spółki prawa handlowego jest dostawą towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, zwolnioną od opodatkowania na podstawie § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 97, poz. 970 ze zm.). W takim przypadku, w ocenie organu II instancji, obowiązek korekty podatku naliczonego od nabytych po dniu 30 kwietnia 2004 r. środków trwałych wynika z przepisów art. 91 ust.2 i ust. 4-6 ustawy o VAT.