Wyrok WSA w Łodzi z dnia 16 października 2008 r., sygn. III SA/Łd 266/08
Dnia 16 października 2008 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA: Janusz Nowacki Sędziowie Sędzia NSA: Janusz Furmanek Sędzia WSA: Małgorzata Łuczyńska (spr.) Protokolant Asystent sędziego Katarzyna Orzechowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 października 2008 roku sprawy ze skargi A. J. na decyzję Łódzkiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Ł. z dnia [...], Nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w P. z dnia [...], Nr [...]; 2. orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do dnia uprawomocnienia się niniejszego wyroku.
Uzasadnienie
[...] Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej decyzją z dnia [...] roku, Nr [...], po rozpatrzeniu odwołania A. J., utrzymał w mocy decyzję Komendanta Powiatowego Straży Pożarnej w P. z dnia [...] roku, Nr [...] o zwolnieniu z dniem 31 marca 2008 roku A. J. ze służby w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w P.
Jak wynika z dokumentów załączonych do akt administracyjnych, decyzją personalną z dnia [...] roku Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w P. zwolnił Asp. A. J. - Dowódcę Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w P., z dniem 31 marca 2008 roku, ze służby w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w P. Jako podstawę prawną rozstrzygnięcia organ wskazał przepis art. 32 ust. 1 pkt 3 oraz art. 43 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 roku o Państwowej Straży Pożarnej (t. j. Dz. U. z 2006 roku Nr 96, poz. 667 ze zm.). W uzasadnieniu organ wyjaśnił, że A. J. pełni służbę w Państwowej Straży Pożarnej od dnia 19 lipca 1979 roku. Tym niemniej do wysługi emerytalnej strony wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia na mocy ustawy z dnia 18 lutego 1994 roku o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (t. j. Dz. U. z 2004 roku Nr 8, poz. 67 ze zm.). Łącznie wysługa emerytalna strony wynosi 36 lat i 10 miesięcy. Zgodnie z regulacją art. 43 ust. 3 pkt 3 ustawy o Państwowej Straży Pożarnej, strażaka można zwolnić ze służby w przypadku nabycia prawa do zaopatrzenia emerytalnego z tytułu osiągnięcia 30 lat wysługi emerytalnej.