Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 17 października 2008 r., sygn. I SA/Lu 358/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Danuta Małysz, Sędziowie Sędzia WSA Krystyna Czajecka-Szpringer, Sędzia WSA Wojciech Kręcisz (spr.), Protokolant Referent stażysta Julita Urbaś, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 17 października 2008 r. sprawy ze skargi J. C. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od spadków i darowizn I. oddala skargę II. przyznaje adwokatowi D. K. kwotę [...], w tym VAT, tytułem nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu oraz [...] tytułem zwrotu wydatków

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją wydaną na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej po rozpatrzeniu odwołania J.Ch. od decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od spadków i darowizn, utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji.

W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji Dyrektor Izby Skarbowej podnosił, iż Sąd Rejonowy w L. I Wydział Cywilny postanowieniem z dnia 9 lipca 2007 r., sygn. akt I Ns 215/06, w sprawie o dział spadku po W.Ch. i zniesienie współwłasności postanowił dokonać działu spadku po W. Ch. i zniesienia współwłasności, którego przedmiotem jest odrębna własność lokalu mieszkalnego, położonego w L. przy ul. P. wraz z prawem współużytkowania wieczystego gruntu i współwłasności we wspólnych częściach budynku wielomieszkaniowego w [....] częściach w ten sposób, że prawo do lokalu wraz z prawami związanymi przyznał U. G. bez obowiązku spłat i ustanowił na rzecz J. Ch. służebność osobistą polegającą na prawie do dożywotniego zamieszkiwania w tym lokalu i współkorzystaniu ze wszystkich jego pomieszczeń. Postanowienie to uprawomocniło się z dniem 30 lipca 2007 r.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn.: Dz.U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 z późn. zm.), podatkowi podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem m.in. nieodpłatnej służebności. Obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych, a powstaje - przy nabyciu w drodze nieodpłatnej służebności - z chwilą ustanowienia tego prawa, o czym stanowi art. 5 i 6 ust. 1 pkt 8 ustawy. Zgodnie zaś z art. 6 ust. 4 tej ustawy, jeżeli nabycie niezgłoszone do opodatkowania stwierdzono następnie pismem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą sporządzenia pisma. Jeżeli pismem takim jest orzeczenie sądu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00