Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 15 października 2008 r., sygn. I SA/Lu 210/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Kwiatek (spr.), Sędziowie WSA Halina Chitrosz, Asesor WSA Małgorzata Fita, Protokolant Referent stażysta Konrad Gałka, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 24 września 2008 r. sprawy ze skargi P. Spółka Jawna R. i Z. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące styczeń - maj i sierpień - grudzień 2002 r. oraz dodatkowego zobowiązania podatkowego - oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Skarbowej, po rozpatrzeniu odwołania spółki jawnej A. w N., od decyzji Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej z dnia [...] w przedmiocie wymiaru podatku od towarów i usług za miesiące styczeń-maj i sierpień- grudzień 2002 r. oraz ustalenia dodatkowego zobowiązania podatkowego, działając na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 i pkt 2 lit. a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /t.j. z 2005r. Dz.U. Nr 8, poz.60 z późn. zm./ utrzymał w mocy decyzję organu I instancji w części dotyczącej określenia zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za miesiąc grudzień 2002r. a w pozostałym zakresie decyzję organu I instancji uchylił i umorzył postępowanie w sprawie.

Jak wynika z uzasadnienia zaskarżonej decyzji, w wyniku przeprowadzonej u Skarżącej /prowadzącej w 2002 r. działalność gospodarczą między innymi w zakresie handlu paliwami ciekłymi, gazem w butlach, olejami i smarami/ kontroli podatkowej w zakresie prawidłowości rozliczeń z budżetem państwa z tytułu podatku od towarów i usług za 2002r., zakwestionowano podatnikowi prawo obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z faktur dokumentujących sprzedaż oleju napędowego wystawionych dla spółki A. przez spółkę B. spółka z o.o., firmę C.- R. S. i D.- Z. M.

Organ kontroli ustalił, że przedmiotem transakcji kupna sprzedaży pozostawał nie olej napędowy w czystej postaci, lecz produkt ropopochodny powstały w wyniku zmieszania różnych komponentów. Ustalono, że faktury opiewały na kwoty niezgodne ze stanem faktycznym, gdyż wskazywano w nich wprawdzie cenę rynkową "oleju napędowego", a faktycznie stosowana cena sprzedawanego produktu ropopochodnego była niższa od 10 do 40 groszy na litrze, że firmy kupujące mieszaninę jako "olej napędowy" płaciły kwotę wyliczoną przy zastosowaniu uzgodnionej niższej ceny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00