Orzeczenie
Wyrok WSA w Lublinie z dnia 15 października 2008 r., sygn. I SA/Lu 210/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Kwiatek (spr.), Sędziowie WSA Halina Chitrosz, Asesor WSA Małgorzata Fita, Protokolant Referent stażysta Konrad Gałka, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 24 września 2008 r. sprawy ze skargi P. Spółka Jawna R. i Z. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące styczeń - maj i sierpień - grudzień 2002 r. oraz dodatkowego zobowiązania podatkowego - oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Skarbowej, po rozpatrzeniu odwołania spółki jawnej A. w N., od decyzji Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej z dnia [...] w przedmiocie wymiaru podatku od towarów i usług za miesiące styczeń-maj i sierpień- grudzień 2002 r. oraz ustalenia dodatkowego zobowiązania podatkowego, działając na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 i pkt 2 lit. a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /t.j. z 2005r. Dz.U. Nr 8, poz.60 z późn. zm./ utrzymał w mocy decyzję organu I instancji w części dotyczącej określenia zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za miesiąc grudzień 2002r. a w pozostałym zakresie decyzję organu I instancji uchylił i umorzył postępowanie w sprawie.
Jak wynika z uzasadnienia zaskarżonej decyzji, w wyniku przeprowadzonej u Skarżącej /prowadzącej w 2002 r. działalność gospodarczą między innymi w zakresie handlu paliwami ciekłymi, gazem w butlach, olejami i smarami/ kontroli podatkowej w zakresie prawidłowości rozliczeń z budżetem państwa z tytułu podatku od towarów i usług za 2002r., zakwestionowano podatnikowi prawo obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z faktur dokumentujących sprzedaż oleju napędowego wystawionych dla spółki A. przez spółkę B. spółka z o.o., firmę C.- R. S. i D.- Z. M.
Organ kontroli ustalił, że przedmiotem transakcji kupna sprzedaży pozostawał nie olej napędowy w czystej postaci, lecz produkt ropopochodny powstały w wyniku zmieszania różnych komponentów. Ustalono, że faktury opiewały na kwoty niezgodne ze stanem faktycznym, gdyż wskazywano w nich wprawdzie cenę rynkową "oleju napędowego", a faktycznie stosowana cena sprzedawanego produktu ropopochodnego była niższa od 10 do 40 groszy na litrze, że firmy kupujące mieszaninę jako "olej napędowy" płaciły kwotę wyliczoną przy zastosowaniu uzgodnionej niższej ceny.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right