Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 30 października 2008 r., sygn. II SA/Lu 470/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Leszek Leszczyński, Sędzia NSA Grażyna Pawlos-Janusz (sprawozdawca), Sędzia WSA Ewa Ibrom, Protokolant Asystent sędziego Agnieszka Wąsikowska, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 16 października 2008 r. sprawy ze skargi Spółki A w R. na decyzję Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za utrudnianie przeprowadzenia kontroli oddala skargę

Uzasadnienie

Wojewódzki Lekarz Weterynarii decyzją z dnia 28 maja 2008 r. wydaną na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 kpa, po rozpatrzeniu odwołania Spółdzielczej Mleczarni "S." w R. P. od decyzji Powiatowego Lekarza Weterynarii z dnia 23 kwietnia 2008 r. Nr [...] wymierzającej Spółdzielczej Mleczarni "S." w R. P. karę pieniężną w wysokości dwóch tysięcy złotych - utrzymał zaskarżoną decyzję w mocy.

W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy podniósł, że w toku prowadzonej w dniu 15 kwietnia 2008 r. kontroli Powiatowy Lekarz Weterynarii nie mógł uzyskać od kontrolowanej mleczarni "S." informacji dotyczących surowca i jego pochodzenia. Strona kontrolowana podała w trakcie kontroli wykazy dostawców indywidualnych surowca, ale odmówiła przedstawienia wykazu podmiotów skupowych, które od nich skupują używany do produkcji surowiec (co tłumaczyła konstrukcją programu informatycznego).

Zgodnie z art. 18 rozporządzenia (WE) Nr 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 28 stycznia 2002 r. ustanawiającego ogólne zasady i wymagania prawa żywnościowego, powołującego Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności oraz ustanawiającego procedury w zakresie bezpieczeństwa żywności (Dz.U. L 31 z dnia 1 lutego 2002 r. ze zm.), strona ma obowiązek prowadzić działania identyfikujące surowiec na każdym z etapów produkcji i okazywać takie informacje na żądanie właściwych władz. Ponieważ bez systemu identyfikacji surowca na każdym z etapów produkcji zakład nie mógłby w ogóle funkcjonować, nie udzielenie podczas kontroli informacji o podmiotach skupowych należało ocenić jako utrudnianie dostępu do niektórych danych o surowcu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00