Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 3 października 2008 r., sygn. I SA/Lu 265/08

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wojciech Kręcisz, Sędziowie Sędzia WSA Wiesława Achrymowicz (spr.), Sędzia NSA Irena Szarewicz-Iwaniuk, Protokolant Referent stażysta Julita Urbaś, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 3 października 2008 r. sprawy ze skargi J. J. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego za miesiące: od stycznia do września 2005 r. I. uchyla zaskarżoną decyzję w części określenia zobowiązania w podatku akcyzowym za miesiące od stycznia do marca 2005 r. i od maja do sierpnia 2005 r. II. orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości III. w pozostałej części skargę oddala IV. zasądza od Dyrektora Izby Celnej na rzecz J. J. kwotę [...] tytułem zwrotu kosztów postępowania.

 

UZASADNIENIE

1. Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Celnej, po rozpatrzeniu odwołania J. H.J., utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego z [...]. o określeniu J.H. J. zobowiązania w podatku akcyzowym za miesiące od stycznia do marca, od maja do sierpnia 2005 r.; o umorzeniu postępowania podatkowego w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku akcyzowym za miesiące: kwiecień, wrzesień 2005 r.

Dyrektor Izby Celnej podzielił ustalenia organu pierwszej instancji, że podatnik w rozpatrywanych miesiącach prowadził działalność gospodarczą w zakresie produkcji maszyn dla rolnictwa i leśnictwa pod nazwą Firma "A". Do transportu własnych wyrobów niemal wyłącznie wykorzystywał samochody swojej firmy. Samochody tankowane były głównie na terenie firmy. Podatnik zaopatrywał się w olej napędowy do napędu samochodów głównie w firmie "B" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Od tej spółki podatnik nabywał olej opałowy do celów prowadzonej działalności gospodarczej.

Dla potrzeb oceny prawidłowości rozliczeń podatku akcyzowego pobrano próbki paliwa z samochodów znajdujących się na terenie firmy podatnika oraz ze zbiornika o pojemności 5 000 l. Badania pobranych próbek paliwa wykazały zabarwienia różowe, charakterystyczne dla oleju opałowego. Świadek M. M., pracownik podatnika odpowiedzialny za tankownie samochodów firmy zeznał, że zabarwienie wskazujące na obecność oleju opałowego w zbiorniku paliwa może wynikać ze zlewania do niego jedną końcówką wychodzącą z cysterny dowożącej olej opałowy i olej napędowy. Prezes Zarządu "B", dostawcy oleju podatnikowi, pisemnie wyjaśnił, że nie jest możliwy rozładunek obu towarów tym samym wężem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00