Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 24 padziernika 2008 r., sygn. II SA/Kr 435/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący NSA Jan Zimmermann Sędziowie WSA Małgorzata Brachel -Ziaja(spr) WSA Grażyna Firek Protokolant Grażyna Grzesiak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 października 2008r . sprawy ze skargi Z. Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...]r., nr: [...] w przedmiocie środowiskowych uwarunkowań zgody na realizację przedsięwzięcia I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję organu I instancji , II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] na rzecz skarżącego Z. Z. kwotę 457 zł (czterysta pięćdziesiąt siedem) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] kwietnia 2007 r. nr [...] po rozpatrzeniu wniosku A. S.A. z dnia [...] marca 2007 r. Burmistrz Gminy [...] odmówił określenia środowiskowych uwarunkowań zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na "Budowie stacji paliw płynnych wraz z infrastrukturą towarzyszącą" na działce nr [...] położonej w K. przy ulicy [...]. Podstawę prawną rozstrzygnięcia stanowiły przepisy art. 104 k.p.a. oraz art. 46a ust. 7 pkt 4, art. 48 ust. 1 i art. 56 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska.

W uzasadnieniu decyzji organ I instancji wskazał, że według art. 56 ust. 1 prawa ochrony środowiska decyzję o ustaleniu środowiskowych uwarunkowań zgody na realizację przedsięwzięcia wydaje się po stwierdzeniu zgodności planowanego przedsięwzięcia z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Inwestycja objęta wnioskiem tego warunku nie spełnia. Zgodnie z obowiązującą zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy K. dla obszaru w obrębie ul. [...] i ul. [...] w K. uchwaloną przez Radę Miejską w [...] uchwałą nr [...] z dnia [...] grudnia 2000 r. działka nr [...] przeznaczona jest dla realizacji usług komercyjnych, głównie handlu, rzemiosła usługowego, gastronomii, itp. Ponadto § 2 pkt 1 ppkt 1 ustaleń planu dotyczący zachowania wymogów ochrony środowiska wprowadza na całym obszarze objętym planem zakaz lokalizacji inwestycji szczególnie szkodliwych dla środowiska i zdrowia ludzi oraz inwestycji mogących pogorszyć stan środowiska, określonych w przepisach szczególnych. W świetle rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. planowane przedsięwzięcie zaliczane jest do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, dla których obowiązek sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko może być wymagany, co stanowi o niezgodności inwestycji z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00