Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 8 października 2008 r., sygn. III SA/Kr 708/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący WSA Elżbieta Kremer Sędziowie NSA Piotr Lechowski WSA Tadeusz Wołek (spr.) Protokolant Bernadetta Szczypka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 października 2008 r. sprawy ze skargi M. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie przywrócenia stanu pierwotnego pasa drogowego I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji, II. orzeka, że uchylone decyzje nie mogą być wykonane, III. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącego M. B. kwotę 8400,- ( osiem tysięcy czterysta złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania

Uzasadnienie

Dyrektor Zarządu Dróg i Komunikacji - decyzją z dnia [...], nr [...]:

1. zobowiązał skarżącego M. B. do przywrócenia pasa drogowego przy [...] za ul. [...] w kierunku W. na działce nr [...] obr. [...] K. - Ś. do stanu pierwotnego poprzez usunięcie konstrukcji reklamowej, składającej się z sześciu podświetlanych kasetonów oraz

2. nałożył na skarżącego karę pieniężną w wysokości 51.282 zł za zajęcie tego pasa drogowego bez zezwolenia w okresie od dnia 27 listopada 2002 r. do dnia 17 marca 2003r., tj. przez okres 111 dni.

Decyzją z dnia [...] Prezydent Miasta wprowadził zmiany w operacie ewidencji gruntów dla obrębu [...] jednostki ewidencyjnej K. - Ś. polegające na zmianie użytku działki ewidencyjnej nr [...], KW [...] na "Dr".

Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia [...], nr [...] - po rozpoznaniu odwołania skarżącego od powyższej decyzji - utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję.

M. B. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie skargę, w której zarzucił naruszenie przez organy art. 39 ust. 2 oraz art. 22 ust. 2 ustawy o drogach publicznych przez to, że mimo braku załatwienia sprawy użytkowania działki, na skarżącego nałożono karę za samowolne zajęcie pasa drogowego.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z dnia 24 stycznia 2006 r. sygn. akt II SA/Kr 2626/03 uchylił zaskarżoną decyzję SKO i poprzedzającą decyzję organu I instancji. W uzasadnieniu wyroku Sąd wskazał, iż organy naruszyły zasadę prawdy materialnej nie dokonując pomiaru w terenie dla ustalenia, że reklama rzeczywiście znajduje się w granicach działki nr [...]. Ponadto zdaniem Sądu, organy niewłaściwie powołały się w obliczeniu wysokości opłaty za nielegalne zajęcie pasa drogowego na zarządzenie Prezydenta Miasta z dnia [...] nr [...] wydanego w oparciu o § 10 a ust.4 zd.2 rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o drogach publicznych, które przekroczyło zakres delegacji zawartej w ówczesnym art. 40 ust. 7 ustawy o drogach publicznych. Sąd stwierdził, iż Rada Ministrów wydając § 10a rozporządzenia przekroczyła zakres delegacji zawartej w ówczesnym art. 40 ust. 7 ustawy z dnia 21 marca 1985r. o drogach publicznych, ponieważ nie była upoważniona przez ustawę do udzielania w rozporządzeniu subdelegacji dla organu wykonawczego gminy do stanowienia przepisów gminnych ustanawiających strefy dla celów podwyższania wysokości kary za zajęcie pasa drogowego z uwagi na treść art. 92 ust. 2 i art. 94 zd. 1 Konstytucji RP. W konsekwencji niedopuszczalne było ustalenie wysokości kary na podstawie przepisów zarządzenia Prezydenta Miasta z dnia [...], nr [..] w sprawie określenia stref na obszarze K. Stwierdzenie tego naruszenia prawa uzasadniało uwzględnienie skargi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00