Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 16 padziernika 2008 r., sygn. I SA/Ke 223/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Jagiełło, Sędziowie Sędzia WSA Maria Grabowska (spr.),, Sędzia WSA Danuta Kuchta, Protokolant Sekretarz sądowy Anna Adamczyk, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 16 października 2008r. sprawy ze skargi J. T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie łącznego zobowiązania pieniężnego za 2008r. oddala skargę.

Uzasadnienie

I SA/Ke223/08

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] znak [...]Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. po rozpatrzeniu odwołania E. T. i J. T. od decyzji nr [...]wydanej z upoważnienia Burmistrza Miasta i Gminy S.z dnia [...]nr [...]ustalającej łączne zobowiązanie pieniężne na rok 2008 w kwocie 229,00 zł; uchyliło w całości zaskarżoną decyzję i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ pierwszej instancji.

W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy wskazał, że organ podatkowy I instancji dokonał łącznego wymiaru zobowiązania pieniężnego na rok 2008 w kwocie 229 zł. Opodatkowaniem objęto grunty rolne o pow.0,310ha, budynek mieszkalny o pow. 40m² oraz budynek gospodarczy o pow. 0,60 m². Zgodnie z art. 2 ust 1 pkt. 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r o podatkach i opatach lokalnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2002 r. Nr 9, poz. 84 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają budynki lub ich części. Budynkiem jest obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych, który posiada fundamenty i dach ( art. 1a ust. 1 pkt 1 ustawy). Pełną definicję tego pojęcia zawiera art. 3 ust 2 ustawy - Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016 z późn. zm.). Okoliczności dotyczące stanu budynku gospodarczego skarżący podnieśli w odwołaniu i organ pierwszej instancji nie przeprowadzał postępowania dowodowego w przedmiocie ustalenia czy budynek gospodarczy odpowiada podanej definicji. Decyzja podatkowa została wydana przez organ pierwszej instancji bez przeprowadzenia w sprawie stosownego postępowania wyjaśniającego mającego na celu ustalenie okoliczności istotnych dla rozstrzygnięcia sprawy. W ocenie Kolegium zachodzi konieczność przeprowadzenia postępowania dowodowego, w tym ewentualnie przeprowadzenie oględzin w obecności stron, celem ustalenia czy na przedmiotowej nieruchomości znajdują się samodzielne budynki, które spełniają wszelkie wymogi zawarte w prawie budowlanym. Zaistniała zatem przesłanka z art. 233 § 2 Ordynacji podatkowej Ponadto organ odwoławczy podniósł, że w aktach sprawy brak jest wypisu z rejestru gruntów w oparciu o który można ustalić osobę podatnika. W przypadku gdy współwłaścicielem nieruchomości są T. J. i T. E. to decyzja podatkowa zgodnie z zasadą zawartą w art. 3 ust.4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych winna zostać doręczona każdemu ze współwłaścicieli. Odnosząc się do podnoszonej przez stronę trudnej sytuacji finansowej organ wskazał, że zgodnie z art. 67 Ordynacji podatkowej podatnik może ubiegać się o przyznanie ulgi w postaci umorzenia całości lub części zaległości podatkowej ewentualnie o odroczenie płatności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00