Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 23 października 2008 r., sygn. I SA/Gl 574/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Teresa Randak, Sędzia NSA Anna Wiciak (spr.), Asesor WSA Edyta Żarkiewicz, Protokolant Izabela Maj, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 października 2008r. sprawy ze skargi J. B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od spadków i darowizn 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. stwierdza, że decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku; 3. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w K. na rzecz strony skarżącej kwotę [...] zł ( słownie: [...] złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania

Uzasadnienie

Działając na podstawie art. 233 §1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity - Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) oraz na podstawie przepisów ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jednolity - Dz. U. z 2004 r. Nr 142 poz.1514 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej po rozpoznaniu odwołania J. B. od decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego w T. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie ustalenia zobowiązania podatkowego w podatku od spadków i darowizn w kwocie [...]zł z tytułu ustanowienia prawa dożywotniej (nieodpłatnej) służebności mieszkania zaskarżoną decyzję utrzymał w mocy.

W uzasadnieniu decyzji przybliżono treść decyzji organu I Instancji i przedstawiono ustalony w sprawie stan faktyczny. W tych zaś ramach wskazano, że Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w T. decyzją z dnia [...] nr [...] określił skarżącej zobowiązania podatkowe w podatku od spadków i darowizn w kwocie [...]zł z tytułu ustanowienia prawa dożywotniej (nieodpłatnej) służebności mieszkania. Nawiązując do ustaleń faktycznych wskazano, że aktem notarialnym Rep. [...][...] z dnia [...] D. B. ustanowił na rzecz swojej matki J. B. prawo dożywotniej (nieodpłatnej) służebności mieszkania w nieruchomości zabudowanej położonej w B. przy ul. [...] w T. Przedmiotowa służebność została ustanowiona w akcie notarialnym w dniu [...] a podatniczka nie złożyła w terminie zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy i praw majątkowych (SD-Z1). Tym samym wobec niespełnienia warunków określonych w art. 4 a ust. 1 i 2 w związku z art. 4 a ust. 3 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn nabycie własności rzeczy i praw majątkowych podlega opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej. Dalej wskazano, że zgodnie z art. 13 ust. 3 ustawy roczną wartość służebności ustala się w wysokości 4% wartości rzeczy obciążonej służebnością, natomiast zgodnie z art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy w przypadku świadczeń powtarzających się ustanowionych na czas nieokreślony, do podstawy opodatkowania przyjmuje się roczną wartość świadczenia pomnożoną przez 10 lat.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00