Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 12 września 2008 r., sygn. I SA/Wr 1305/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Halina Betta (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Marta Semiczek, Asesor WSA Dagmara Dominik, Protokolant Edyta Luniak, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 12 września 2008 r. przy udziale sprawy ze skargi J. D. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2002 r. I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. orzeka, że decyzja wymieniona w pkt I nie podlega wykonaniu, III. zasądza na rzecz skarżącego od Dyrektora Izby Skarbowej we W. kwotę 1000 zł (tysiąc zł) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
UZASADNIENIE
J. D. (dalej: podatnik, skarżący) w 2002 r. prowadził działalność gospodarczą, której zakres w deklaracji PIT-16 określił jako usługi transportowe. Z zobowiązań z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych rozliczał się w formie karty podatkowej.
Decyzją z dnia [...] r., nr [...], Urząd Skarbowy W., mając na uwadze fakt utraty przez podatnika warunków do opodatkowania w formie karty podatkowej, orzekł o wygaśnięciu decyzji ustalającej wysokość zryczałtowanego podatku dochodowego za miesiące w 2002 r. (decyzja ta została następnie utrzymana w mocy decyzją ostateczną Izby Skarbowej we W. z dnia [...] r., nr [...] ) i wszczął z urzędu postępowanie podatkowe w sprawie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za ten rok. Decyzją z dnia [...] r., nr [...] , określił powyższe zobowiązanie w kwocie 428.356,70 zł wraz z odsetkami za zwłokę od niezapłaconych zaliczek na podatek, naliczonymi na dzień wydania decyzji. Organ podatkowy uznał, iż dokumenty źródłowe zgromadzone w toku postępowania podatkowego pozwoliły na ustalenie podstawy opodatkowania objętej podatkiem dochodowym za rozpoznawany rok podatkowy. Do określenia wysokości podstawy opodatkowania przyjął dane wynikające z faktur wystawionych przez skarżącego za świadczone usługi i w zakresie poniesionych kosztów - wielkości wynikające z faktur dotyczących wydatków poniesionych w związku z eksploatacją samochodu, uwzględniając urządzenia księgowe, jakie prowadził, to jest ewidencję zakupu i sprzedaży VAT. W oparciu o powyższe dane, organ podatkowy ustalił rentowność prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej na poziomie 98,4%, która wynikała ze stosunku kosztów uzyskania przychodu do przychodu netto (1,61%).