Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 11 września 2008 r., sygn. I SA/Sz 366/08

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zygmunt Chorzępa, Sędziowie Sędzia WSA Alicja Polańska (spr.), Sędzia NSA Kazimiera Sobocińska, Protokolant Gabriela Porzezińska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 września 2008 r. sprawy ze skargi "E." Spółki z o.o. z/s w S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe w zakresie kwoty długu celnego oraz określenia podatku od towarów i usług 1. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Celnego z dnia [...] nr [...], 2. stwierdza że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu, 3. zasądza od Dyrektora Izby Celnej na rzecz skarżącej spółki kwotę [...] złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

 

UZASADNIENIE

Naczelnik Urzędu Celnego w S. wydał w dniu (...) decyzję Nr (...) w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego SAD o numerze (...), złożonego przez E. Spółkę z o.o. z siedzibą w S., za nieprawidłowe i określił kwotę długu celnego w wysokości (...) zł oraz kwotę podatku od towarów i usług w wysokości (...) zł.

W uzasadnieniu decyzji organ ten wskazał, że Spółka na podstawie dokumentu SAD zgłosiła w dniu 25 września 2001 r. do procedury dopuszczenia do obrotu m.in. radiotelefony (...). Wartość celna radiotelefonów została określona

w oparciu o cenę wynikającą z załączonych do zgłoszenia faktur, powiększoną

o koszty transportu towaru. Do importowanego towaru Spółka zastosowała zerową stawkę celną wynikającą z rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 kwietnia 2001 r. w sprawie ustanowienia kontyngentów taryfowych na niektóre komponenty przywożone z zagranicy dla przemysłu telekomunikacyjnego (Dz. U. Nr 34,

poz. 396), gdyż Spółka na mocy decyzji Ministra Gospodarki z dnia (...) Nr (...) dysponowała pozwoleniem na przywóz określonych towarów w ramach kontyngentu. Organ uznał ww. zgłoszenia celne za nieprawidłowe i zastosował stawkę celną konwencyjną w wysokości 5% ad valorem oraz określił dług celny i podatek VAT w nowej, prawidłowej kwocie. Według organu, Spółka nie dopełniła warunku wymaganego dla objęcia radiotelefonów procedurą dopuszczenia do obrotu z zastosowaniem zerowej stawki celnej w ramach przyznanego kontyngentu, gdyż nie wykorzystała towaru zgodnie z jego przeznaczeniem wynikającym z rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 października 2001 r. w sprawie ustanowienia kontyngentów taryfowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00