Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 29 września 2008 r., sygn. II SA/Op 239/08

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Janowska Sędziowie Sędzia WSA Teresa Cisyk (spr.) Sędzia WSA Elżbieta Naumowicz Protokolant Sekretarz sądowy Joanna Szyndrowska po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 16 września 2008 r. sprawy ze skargi B. S. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w O. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej 1) uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w O. z dnia [...], nr [...], 2) określa, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości.

 

UZASADNIENIE

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarnego w O., decyzją z dnia [...] , nr [...] odmówił stwierdzenia u B. S. występowania choroby zawodowej wymienionej w pozycji 16.6 wykazu chorób zawodowych, będącego załącznikiem do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002 r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach (Dz. U. Nr 132, poz. 1115). W uzasadnieniu organ podał, że B. S. w okresie 1 grudnia 1981 r. do 31 stycznia 2004 r., pracowała na stanowisku asystenta w narażeniu na promieniowanie jonizujące, w Zakładzie Medycyny Nuklearnej w O., a rozstrzygniecie zostało wydane w oparciu o orzeczenia lekarskie i po przeprowadzonym dochodzeniu epidemiologicznym.

W związku z podejrzeniem zawodowej etiologii rozpoznanego u B. S. w sierpniu 2003 r. nowotworu złośliwego tarczycy, sprawa została rozpatrzona przez A w O. z siedzibą w K., zwany dalej (A w O.), który dnia 14 września 2004 r. , orzekł o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej (orzeczenie lekarskie nr [...]). W uzasadnieniu orzeczenia lekarskiego stwierdzono, że obliczone prawdopodobieństwo udziału promieniowania jonizującego w indukcji nowotworu rozpoznanego u B. S. wynosi 1%, co biorąc pod uwagę obowiązujące prawo, nie upoważnia do rozpoznania choroby zawodowej, bowiem przywołane wyżej rozporządzenie w sprawie wykazu chorób zawodowych, "nowotwory złośliwe mogą być uznane za spowodowane narażeniem zawodowym na promieniowanie jonizujące, jeżeli obliczone prawdopodobieństwo udziału promieniowania jonizującego w indukcji nowotworu przekracza 10%." To orzeczenie lekarskie poprzedzone było wystąpieniem A w O. - Poradni Chorób Zawodowych, z dnia 28 kwietnia 2004 r., do Instytutu Medycyny Pracy - B w Ł., zwanego dalej Instytutem w Ł., o pomoc w obliczeniu prawdopodobieństwa związku przyczynowego między stwierdzonym nowotworem tarczycy u B. S. a warunkami pracy określonymi w protokóle z przeprowadzonego dochodzenia epidemiologicznego. Dnia 31 sierpnia 2004 r., Instytut w Ł. ocenił prawdopodobieństwo indukcji raka tarczycy w wyniku narażenia zawodowego B. S. na promieniowanie jonizujące na poziomie około 1%. W wyniku zakwestionowania przez B. S. orzeczenia lekarskiego A w O., w dniu 3 listopada 2004 r. Instytut w Ł. wydał orzeczenie lekarskie - ostateczne - nr [...] o braku podstaw do rozpoznania u skarżącej choroby zawodowej - raka tarczycy, jako schorzenia mającego zawodową etiologię (narażenia na promieniowanie jonizujące).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00