Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 16 września 2008 r., sygn. I SA/Łd 510/08

Dnia 16 września 2008 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Tarno Sędziowie Sędzia NSA Paweł Janicki (spr.) Asesor WSA Ewa Cisowska - Sakrajda Protokolant Asystent sędziego Tomasz Naraziński po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 września 2008 roku sprawy ze skargi M. Ś. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy dokonania zwrotu bezpośredniego nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za lipiec 2007 r. 1. stwierdza nieważność zaskarżonej decyzji; 2. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. na rzecz strony skarżącej kwotę 100 (sto) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

 

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia [...] r. Naczelnik Urzędu Skarbowego Ł.-W. odmówił M. Ś. zwrotu podatku od towarów i usług za lipiec 2007 r. i orzekł o kwocie podatku VAT za ww. okres w wysokości 0,- zł.

W uzasadnieniu organ I instancji wskazał, że M. Ś. prowadziła wspólnie z dwoma wspólniczkami: A. K. oraz J. D. spółkę cywilną pod nazwą A. Z dniem 31 lipca 2007 r. wspólniczki zlikwidowały prowadzoną działalność. W sierpniu 2007 r. J. D. złożyła deklarację VAT-7 za lipiec tego roku i wniosła o zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za ten okres. W uzupełnieniu wniosku wszystkie trzy byłe wspólniczki złożyły w dniu 26 października 2007 r. pismo, w którym - powołując się na art. 76c i 80 § 1 Ordynacji podatkowej - potrzymały żądanie zwrotu nadpłaconego podatku i oświadczyły, że oczekują przesłania owego podatku w trzech równych częściach każdej z nich. Naczelnik Urzędu Skarbowego nie znalazł podstaw do uwzględnienia powyższego żądania. Wyjaśnił, że w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 ze zm.; powoływanej dalej jako ustawa o VAT) podatnikiem mogła być spółka cywilna, nie zaś wspólnicy tej spółki. Wszelkie uprawnienia podatnika odnosiły się zatem wyłącznie do spółki. Konsekwencją rozwiązania spółki cywilnej była utrata prawa do zwrotu podatku. Skoro bowiem spółka przestała istnieć, to tym samym przestał istnieć podmiot określonych zobowiązań i uprawnień podatkowych. Organ I instancji podkreślił, że przepisy ustawy o VAT zawierały rozwiązania pozwalające na dokonanie zwrotu podatku podatnikom (art. 87 ust. 2 ustawy o VAT). Nie było w nich natomiast podstaw do dokonania zwrotu na rzecz byłych wspólników spółki cywilnej. Powyższa decyzja została doręczona stronie w dniu 12 listopada 2007 r., co wynika ze zwrotnego potwierdzenia odbioru korespondencji zawartego w aktach administracyjnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00