Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 16 września 2008 r., sygn. II SA/Go 469/08

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mirosław Trzecki (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Ireneusz Fornalik Asesor WSA Michał Ruszyński Protokolant specjalista Magdalena Tyniec po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 września 2008 r. sprawy ze skargi [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w G. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odrzucenia zgłoszenia zanieczyszczenia nieruchomości oddala skargę.

 

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 30 czerwca 2004 roku Kierownik Regionalnego Zespołu Prewencji O Spółka Akcyjna działający z upoważnienia O -Spółka Akcyjna (dalej zwany O-em), zgłosił Staroście fakt zanieczyszczenia powierzchni nieruchomości położonej w [...] stanowiącej działkę o numerze ewidencyjnym [...]. Wnioskodawca wskazał, iż zanieczyszczenie to zostało spowodowane przed dniem wejścia w życie ustawy z 27 lipca 2001 roku o wprowadzeniu ustawy - Prawo ochrony środowiska, ustawy o odpadach oraz o zmianie innych ustaw (Dz. U. Nr 100, póz. 1085 ze zm.), tj. przed 1 października 2001 roku, a także, iż sprawcą tego zanieczyszczenia była C SA, która z rejestru handlowego została wykreślona z dniem [...] września 1999 roku. O twierdził, że działalność na nieruchomości prowadzona była od roku 1960, a w roku 1999 w ramach restrukturyzacji sektora paliwowego nieruchomość została przekazana do O-u w stanie zanieczyszczonym. Jednocześnie zgłaszający wniósł o dokonanie wpisu nieruchomości do rejestru gruntów zanieczyszczonych, zgodnie z art. 12 ust. 3 ww. ustawy.

Decyzją z dnia [...] kwietnia 2005 r. znak: [...] Starosta działając w oparciu o art. 12 ust. 4 ustawy z 27 lipca 2001 roku o wprowadzeniu ustawy - Prawo ochrony środowiska, ustawy o odpadach oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 100 póz. 1085 ze zm.) oraz art. 104 Kodeksu postępowania administracyjnego odrzucił, dokonane przez O, zgłoszenie zanieczyszczenia nieruchomości położonej w [...] - działka o numerze ewidencyjnym [...]. W uzasadnieniu decyzji organ l instancji wskazał, że zgodnie z art. 12 ust. 1 ww. ustawy władający powierzchnią ziemi w dniu wejścia w życie ustawy ( 1 października 2001 roku ), na której przed tą datą nastąpiło zanieczyszczenie ziemi lub gleby albo niekorzystne przekształcenie naturalnego ukształtowania terenu spowodowane przez inny podmiot, jest obowiązany do zgłoszenia tego faktu staroście w terminie do 30 czerwca 2004 roku. Natomiast zgodnie z art. 12 ust. 4 ustawy wprowadzającej, w sytuacji, gdy nie są spełnione warunki ustawy starosta może odrzucić, w drodze decyzji, zgłoszenie w ciągu roku od jego dokonania. Na podstawie analizy przedłożonych dokumentów w tym wypisu z Krajowego Rejestru Sądowego Nr [...] organ ustalił, że O powstał w wyniku połączenia spółki M i P Spółka Akcyjna (spółka przejmująca) z C -Spółka Akcyjna (spółka przejęta). Połączenie nastąpiło w dniu [...] maja 1999 r. Tym samym O stała się właścicielem nieruchomości, na której doszło do powstania zanieczyszczenia ziemi przed 1 października 2001 roku. W ocenie organu wskutek połączenia obu spółek na spółkę przejmującą przeszły w myśl art. 465 § 3 Kodeksu handlowego wszystkie prawa i obowiązki spółki przejętej, co w przedmiotowej sprawie nastąpiło z datą wykreślenia C S.A z rejestru handlowego. W ocenie organu l instancji O stał się prawnym następcą wykreślonej z rejestru spółki C S.A, gdyż spółka przejmująca wstąpiła we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej. Organ wskazał ponadto, iż wnioskodawca do zgłoszenia nie załączył wyników badań potwierdzających fakt zanieczyszczenia gleby i ziemi - nieruchomości położonej w [...]. Przedstawione w wyniku wezwania organu o uzupełnienie zgłoszenia wyniki badań nie potwierdzają, iż zanieczyszczenie nastąpiło przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o wprowadzeniu ustawy - Prawo ochrony środowiska, ustawy o odpadach oraz o zmianie niektórych ustaw. Wobec powyższego są one dowodem, iż aktualnie gleba i ziemia zawiera substancje wymienione w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 9 września 2002 r. w sprawie standardów jakości gleby i standardów jakości ziemi (Dz. U. Nr 165, póz. 1359) w ilościach przekraczających standardy. Natomiast nieprzedłużenie wyników badań potwierdzających fakt zanieczyszczenia gleby i ziemi wywołuje skute prawny określony w ustawie wprowadzającej - odrzucenie zgłoszenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00