Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 18 września 2008 r., sygn. III SA/Gl 317/08

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Apollo (spr.), Sędziowie Asesor WSA Marzanna Sałuda, Asesor WSA Krzysztof Targoński, Protokolant sekr. sąd. Marta Lewicka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 września 2008 r. przy udziale - sprawy ze skargi J.W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie weryfikacji zgłoszenia celnego co do wartości celnej towaru oddala skargę.

 

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia [...] r. nr [...] Naczelnik Urzędu Celnego w Z. uznał zgłoszenie celne samochodu ciężarowego marki [...], o numerze identyfikacyjnym [...], wyprodukowanego w [...] r., sprowadzonego z A. do Polski, a dokonane przez J.W. na jednolitym dokumencie administracyjnym SAD z dnia [...]r. nr [...] za nieprawidłowe w części dotyczącej wartości celnej towaru.

W uzasadnieniu Organ celny pierwszej instancji zakwestionował wartość celną samochodu zadeklarowaną przez stronę w wysokości [...] EUR uznając, że w sposób oczywisty budziła ona wątpliwości, co do jej rzeczywistej wysokości i mogła być znacznie zaniżona.

Organ celny I instancji zakwestionował wartość celną samochodu zadeklarowaną przez stronę w wysokości [...] EUR. Powołując się następnie na art. 23 § 7 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. Kodeks celny (Dz. U. Nr 23, poz.117) organ celny zakwestionował wiarygodność przedstawionej przez stronę faktury zakupu samochodu z dnia [...] r. nr [...] i ustalił wartość celną samochodu na podstawie art. 29 § 1 Kodeksu celnego tak zwaną metodą ostatniej szansy. Za podstawę wyliczeń przyjął wartość rynkową samochodu na podstawie katalogu [...] nr [...] w wysokości [...] PLN , pomniejszył o podatek od towarów i usług i otrzymaną w ten sposób kwotę [...] PLN podzielił przez aktualny w dniu powstania długu celnego kurs EUR, uzyskując wartość celną samochodu w kwocie [...] EUR.

W odwołaniu od tej decyzji J. W. zarzucił, iż została ona wydana z naruszeniem prawa materialnego, bez jakiegokolwiek sprawdzenia ceny faktycznie zapłaconej i bezpodstawnego zakwestionowania wiarygodności faktury zakupu, a tym samym przedwczesnego zastosowania metody ostatniej szansy do ustalenia wartości celnej sprowadzonego samochodu. Dalej wskazał, że organ celny oparł się na cenniku samochodów kraju importu zamiast kraju eksportu. W jego przypadku samochód został sprowadzony z A., a tym samym ocena wartości transakcyjnej towaru winna być przeprowadzona w oparciu o cenniki obowiązujące w tym kraju. Na koniec zarzucił stosowanie przez funkcjonariuszy celnych Komunikatu GUC nr [...] z [...] r., który nie jest aktem prawnym o mocy wiążącej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00