Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 18 września 2008 r., sygn. I SA/Gd 475/08

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Irena Wesołowska, Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Tomaszewska (spr.), Sędzia WSA Ewa Wojtynowska, Protokolant Starszy Referent Beata Jarecka, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 18 września 2008 r. sprawy ze skargi J. J. i K. J. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego oddala skargę.

 

UZASADNIENIE

Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Skarbowej utrzymywał w mocy decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z [...] Nr [...] zmieniającej z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia [...] Nr [...] w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Podstawą rozstrzygnięcia organu odwoławczego stanowił następujący stan faktyczny:

Wnioskiem z dnia 28 lutego 2007 r., uzupełnionym pismem z dnia 26 maja 2007 r., J. i K. J. zwrócili się do Naczelnika Urzędu Skarbowego o udzielnie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynikało, że podatnik (współmałżonek), w dniu 31 października 2000 r. zawarł z pracodawcą umowę, na podstawie której w dniu 5 września 2002 r. nabył od subemitenta usługowego - Domu Maklerskiego akcje serii D Spółki Akcyjnej, przeznaczone dla zarządu, kadry kierowniczej i pracowników Spółki Akcyjnej. Warunkiem koniecznym realizacji przedmiotowej umowy i faktycznego nabycia akcji, po określonej przez subemitenta cenie, było ich dopuszczenie do publicznego obrotu giełdowego na rynku podstawowym GPW w dniu 5 września 2002 r. na mocy uchwały Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie z dnia 28 sierpnia 2002 r. Akcje te zostały nabyte bezzwłocznie po dopuszczeniu ich do publicznego obrotu, w trakcie trwania małżeństwa i jako składnik majątku wspólnego, zostały zdeponowane na wspólnym koncie w biurze maklerskim. Przedmiotowe akcje zostały odpłatnie zbyte po dniu 1 stycznia 2004 r., a dochód ze sprzedaży został wykazany w deklaracjach PIT-8C (poz. F) wystawionych na małżonków. Zdaniem podatników, w przedmiotowej sprawie odpłatne zbycie akcji nabytych przed dniem 1 stycznia 2004 r., a zbytych po tym dniu, nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem, ponieważ zostały spełnione warunki określone w przepisach art. 52 pkt 1 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176) oraz art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 202 poz. 1956).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00