Orzeczenie
Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 18 września 2008 r., sygn. I SA/Gd 406/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Elżbieta Rischka (spr.), Sędziowie: Sędzia NSA Małgorzata Tomaszewska, Sędzia WSA Ewa Wojtynowska, Protokolant: Maria Flisikowska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 18 września 2008 r. sprawy ze skargi firmy "A" Spółki z o.o. z siedzibą w S na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego i podatku od towarów i usług z tytułu importu towarów 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana, 3. zasądza od Dyrektora Izby Celnej na rzecz skarżącej kwotę 160,00 (sto sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
UZASADNIENIE
W dniu 29 listopada 2005 r. "A" Sp. z o.o. poprzez przedstawiciela bezpośredniego, dokonała zgłoszenia celnego, wnioskując o objęcie procedurą dopuszczenia do obrotu oleju napędowego barwionego przeznaczonego do celów grzewczych z zastosowaniem zerowej stawki celnej. Do zgłoszenia załączono m.in. faktury zakupu towaru, Deklarację Elementów Dotyczących Wartości Celnej, Kontrakt zawarty przez Spółkę "A" ze sprzedawcą towaru, Certyfikat Ilościowy zawierający wyniki kontroli ilości towaru załadowanego na statek i Atest Jakościowy, sporządzone w porcie załadunku przez "B" Spółka z o.o., Raport Kontrolny dotyczący analizy towaru pod kątem zawartości barwnika solvent red 19 i znacznika solvent yellow 124, wykonanej przez Spółkę "B" w porcie wyładunku w G.
Zgłoszenie spełniało wymogi formalne, zostało więc przyjęte i zarejestrowane pod numerem nr [...].
W dniu 29 listopada 2005 r. towar zwolniono.
Następnie pismem z dnia 30 grudnia 2005 r. skarżąca zwróciła się z wnioskiem o korektę ww. zgłoszenia celnego w części dotyczącej ilości sprowadzonego towaru, jego wartości i kosztów ubezpieczenia. Do wniosku skarżąca załączyła rachunek korygujący cenę zakupu i wartość towaru, zaświadczenie o poniesionym koszcie ubezpieczenia towaru na trasie R. - G., raport kontrolny z dnia 30 listopada 2005 r. sporządzony przez "B" Spółka z o.o. Jak napisała skarżąca, z treści raportu wynika, że wskutek przeprowadzonej kontroli wyładunku towaru stwierdzono różnicę pomiędzy ilością podaną w konosamencie (zgłoszoną do odprawy celnej) a wyładowaną ze statku (ilość przyjęta na ląd). Zdaniem skarżącej spółki powoduje to konieczność dokonania korekty zgłoszenia w zakresie zmniejszenia ilości towaru i w konsekwencji określenia podatku akcyzowego oraz określenia podatku V AT.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right