Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 24 września 2008 r., sygn. I SA/Bk 280/08

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Mieczysław Markowski, Sędziowie asesor WSA Jacek Pruszyński, sędzia WSA Urszula Barbara Rymarska (spr.), Protokolant Beata Borkowska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 24 września 2008 r. sprawy ze skargi R. J. S. - [...] w B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. z dnia [...] czerwca 2008 r. nr [...] w przedmiocie wartości celnej sprowadzonego pojazdu samochodowego 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana w całości, 3. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w B. na rzecz skarżącego R. J. S. kwotę 1.488 zł (słownie: jeden tysiąc czterysta osiemdziesiąt osiem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

 

UZASADNIENIE

Decyzją z [...] lutego 2007 r. nr [...], Dyrektor Izby Celnej w B. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w B. z [...] stycznia 2007 r., określającą R. J. S. - Auto-Komis "B" w B., (dalej także, jako: "skarżący"), kwotę długu celnego, podatku akcyzowego oraz podatku od towarów i usług stosując jako podstawę wyliczeń wartość celną samochodu osobowego [...] w wysokości [...] zł, objętego procedurą dopuszczenia do obrotu wg zgłoszenia celnego nr [...], przyjmując za podstawę jej wyliczenia wartość rynkową ustaloną przez biegłego J. S.

Wyrokiem z 24 października 2007 r. w sprawie o sygn. akt I SA/Bk 225/07, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku uchylił ww. decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. (nr [...]). W uzasadnieniu orzeczenia Sąd wskazał na wątpliwości związane z formą i treścią opinii techniczno-ekonomicznej sporządzonej przez inż. J. S., będącej podstawą rozstrzygnięcia organów celnych. Sąd wskazał, że "opinia owa jest niepełna przede wszystkim w punktach dotyczących wartości bazowej badanego pojazdu oraz zastosowania korekty. Z przedmiotowej opinii nie wynika dlaczego rzeczoznawca przyjął jako korektę ujemną z uwagi na uszkodzenia pojazdu wielkość 20%. Wartości korygujące mają wpływ na ustalenie ostatecznej, finalnej wartości rynkowej pojazdu". W dalszej części Sąd wskazał również, że "opinia winna gruntownie wyjaśniać wszystkie elementy, które zdaniem biegłego mają wpływ na ustalenie wartości rynkowej pojazdu. Biegły winien wskazać źródła i przesłanki, które uzasadniają poszczególne stwierdzenia zawarte w ekspertyzie".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00